Η Εθνική Νέων Γυναικών ήταν η νικήτρια με 62-61 στο ντέρμπι κορυφής απέναντι στην Ουγγαρία για το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (β’ κατηγορία). Οι δύο ομάδες ήταν ισόβαθμες πριν την έναρξη της αναμέτρησης έχοντας αμφότερες από 11 βαθμούς. Με αυτή τη νίκη η Ελλάδα εξασφάλισε την άνοδο στην πρώτη κατηγορία. Το νικητήριο καλάθι για την Εθνική μας το έβαλε η Τάρλα 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ενώ καταπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε η Σταμολάμπρου, η οποία είχε 26 πόντους με 5/6 τρίποντα, αλλά και η Σπανού που είχε 15 πόντους και πήρε 16 ριμπάουντ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και καμία δεν μπορούσε να πάρει μια διαφορά ασφαλείας, ωστόσο η Ελλάδα κατάφερε να “κλείσει” την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 1 πόντο (14-13).

Η Ουγγαρία μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί 6-0 κατάφερε να πάρει προβάδισμα (19-14). Οι αλλαγές στο σκορ ήταν συνεχείς, ωστόσο η ομάδα του Θάνου Σόφτση ήταν αυτή που κατάφερε να πάρει “κεφάλι” στο σκορ με τη λήξη του ημιχρόνου αφού με δικό της σερί 6-0 μετέτρεψε το κατά της 26-25 στο υπέρ της 31-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ελλάδα προηγήθηκε ακόμα και με 8 (45-37 στο 26΄), όμως η Ουγγαρία με σερί 10-0 προηγήθηκε (47-45) για να λήξει το δεκάλεπτο στο ισόπαλο 47-47. Από εκεί και πέρα όλα θα κρίνονταν στο τελευταία και καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο.

Η “γαλανόλευκη” αρχικά πήρε μια μικρή διαφορά 4 πόντων (56-52) 5 λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Η Ουγγαρία έκανε την αντεπίθεση της και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 1 λεπτό πριν τη λήξη. Μάλιστα η Λικσάι με μία βολή έδωσε και προβάδισμα στην Ουγγαρία (61-60) 17 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Η Τάρλα έβαλε το καλάθι για το 62-61 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και τελικά αποδείχθηκε και νικητήριο. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα η Μανιόκι αστόχησε σε τρίποντο και η Ελλάδα πήρε αυτή τη σπουδαία νίκη και παράλληλα την άνοδο.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 31-26, 47-47, 62-61.
ΕΛΛΑΔΑ (Σόφτσης): Σταμολάμπρου 26 (5), Φουράκη 3, Καντάρα 9 (2), Σλούκα 3 (1), Τάρλα 2, Χατζηγιακουμή, Πατεράκη 4, Σπανού 15 (1 τρίπ., 16 ριμπ.)
ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Φάρκας): Μπάκσα, Μανιόκι 17 (5), Φούιζ 5, Φ. Ζαμπό 4, Βελκέι 4,Μανσαρέ 2, Αντάμεζ 16 (2), Λικσάι 13.