Παράταση ζωής για την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος Εφήβων πήρε η Εθνική μας ομάδα μετά τη νίκη της επί της Ουκρανίας με 66-61. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αγωνιζόταν με την πλάτη στον τοίχο καθώς σε περίπτωση ήττας έχανε κάθε ελπίδα για πρόκριση στην επόμενη φάση, αλλά παίζοντας παθιασμένα και με τους Μποχωρίδη – Αγραβάνη να πραγματοποιούν σπουδαία εμφάνιση πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου χρειάζεται τη νίκη στην αυριανή αναμέτρηση κόντρα στη Σερβία για να προκριθεί στις οκτώ καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ καθ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, με τη “γαλανόλευκη”, όμως, να διατηρεί σταθερά ένα μικρό προβάδισμα. Η ταχύτητα με την οποία έβγαιναν οι παίκτες του Γιώργου Βλασσόπουλου στον αιφνιδιασμό και η ικανότητά τους να τελειώνουν πολλές φάσεις σε πρωτεύοντα ή δευτερεύοντα αιφνιδιασμό ήταν το στοιχείο κλειδί της αναμέτρησης για 35 λεπτά.

Κάπου εκεί, όμως, ήρθε η αντεπίθεση των Ουκρανών, οι οποίοι έφεραν το παιχνίδια στην ισοπαλία (57-57 στο 36′). Η Ελλάδα απάντησε με σερί 5-0 για το 62-57 του 38ου λεπτού, αλλά η Ουκρανία επέστρεψε και πάλι στη διεκδίκηση της νίκης χάρη σε εύστοχο δίποντο του Σάκνιουκ (61-62) 49” πριν τη λήξη.

Το σουτ του Ζαγκρέμπα 14” πριν το τέλος δεν βρήκε στόχο με τον ίδιο να κάνει αμέσως αντιαθλητικό (!) φάουλ στον Σλαφτσάκη. Ο Έλληνας φόργουορντ ήταν ψύχραιμος από τη “γραμμή της φιλανθρωπίας” δίνοντας αέρα 3 πόντων (61-64 στο 39:46′) στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα οι Ουκρανοί δεν κατάφεραν να σκοράρουν και με τον Αγραβάνη να έχει 2/4 βολές γράφτηκε ο επίλογος της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 30-35, 43-48, 61-66.
ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Καρτσίνσκι): Κόζαντσουκ, Κούντρια 5 (1), Μπογιαρκίν 3 (1), Πιστσίκοβ 1, Λούγκοβτσοφ, Σεβτσένκο, Σμιρνόφ 7, Πετρόφ, Καρτσίνσκι 11 (1), Σακνιούκ 18, Ζαγκρέμπα 10, Κορένιουκ 6.
ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Μποχωρίδης 15 (3), Αγγέλου 5 (1), Γόντικας 6, Καραμαλέγκος 1, Σλαφτσάκης 13 (1), Μήτσιαλος 4, Νικολακόπουλος, Καμπερίδης 2, Αγραβάνης 20 (2), Τσόντζος.