Η Μεγάλη Βρετανία επιβλήθηκε της Ελλάδας 69-66 για την 4η αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων Ανδρών στα Δύο Αοράκια.

Ντέρμπι ήταν ο αγώνας σε όλη τη διάρκειά του. Η Ελλάδα αν και έδειχνε να υπερτερεί σε κάποιους τομείς, δεν κατάφερε να μεταφράσει αυτή της την υπεροχή σε μια διαφορά ασφαλείας. Ο Γιώργος Διαμαντάκος ήταν αυτός που τροφοδοτήθηκε αρκετά, δημιουργώντας προβλήματα στους Βρετανούς, φορτώνοντάς τους παράλληλα με φάουλ. Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 2-5 (2), αλλά το προβάδισμα άλλαξε χέρια συνολικά 11 φορές στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ 6 φορές οι δύο αντίπαλοι κοίταξαν ο ένας τον άλλον στα μάτια. Η Ελλάδα από το 16-18 (730), βρέθηκε στο 22-18 (1010) με τη Μεγάλη Βρετανία να χρησιμοποιεί μια άμυνα ζώνης. Ο Κώστας Μίσσας είδε τους παίκτες του να ευστοχούν πίσω από τα 6μ75, για να οδηγήσουν από το 23-20 (1232) στο 26-32 (1505). Μποχωρίδης, Λιάπης και Καμπερίδης ευστόχησαν, αλλά η διαφορά εξανεμίστηκε γρήγορα. Οι Βρετανοί ισοφάρισαν (32-32, 1640) ανοίγοντας το ρυθμό και πηγαίνοντας στα επιθετικά ριμπάουντ και έφτασαν και να προηγηθούν (37-34, 1845). Διαμαντάκος και Αγραβάνης ήταν εκεί για να στείλουν τον αγώνα σε μία ακόμη ισοπαλία με την ολοκλήρωση του πρώτου μισού (37-37).
Η Ελλάδα μπήκε στο γήπεδο όπως χρειαζόταν στο δεύτερο ημίχρονο. Ένα 7-0, τη βοήθησε να φτάσει στο 37-44 (2224) με τον Χριστοδούλου. Για μία ακόμη φορά όμως δεν μπόρεσε να διατηρήσει αυτή τη διαφορά (45-46, 24). Ο Μποχωρίδης από τα 6μ75 διαμόρφωσε το 47-51 (26), με τους Βρετανούς να επιστρέφουν στο παιχνίδι (50-51, 2734) και τελικά να παίρνουν με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου και το προβάδισμα (57-54). Κάτι στο οποίο συνέβαλλαν το επιθετικό φάουλ και η τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Διαμαντάκος (2940).
Όπως και στο τρίτο δεκάλεπτο, έτσι και στο τέταρτο η Ελλάδα ξεκίνησε με το… δεξί (57-60, 3150). Βρέθηκε όμως να κολλάει στην άμυνα ζώνης που χρησιμοποίησε σταθερά η Μεγάλη Βρετανία. Τα τρίποντα δεν έβρισκαν εύκολα το στόχο και παρά το ότι η ελληνική ομάδα ανανέωσε αρκετές επιθέσεις, όχι μόνο δεν μπόρεσε να διευρύνει τη διαφορά, αλλά έχασε και το προβάδισμα (66-63, 3846). Ο Χριστοδούλου ισοφάρισε (66-66, 39), αλλά ο Νέλσον με εύστοχο τρίποντο 1 πριν τη λήξη διαμόρφωσε το 69-66, που ήταν και το τελικό σκορ.
Διαιτητές: Μογκούλκοτς (Τουρκία), Γκουριόν (Ισραήλ), Μάχλιν (Ρωσία)
Δεκάλεπτα: 21-18, 37-37, 57-54, 69-66
Μεγάλη Βρετανία (Λάιχνερ): Γκρέιαμ 5, Νέλσον 13, Σπένσερ 7, Μούρταγκ, Γιανγκ 8, Μακέι 3, Σέντανς 9, Λόσον 5, Μπίγκμπι-Γουίλιαμς 7
Ελλάδα (Μίσσας): Μποχωρίδης 11, Λιάπης 7, Πουλιανίτης, Χριστοδούλου 8, Σιόλογκας, Κουζέλογλου, Καμπερίδης 8, Αγραβάνης 10, Διαμαντάκος 10, Μαραγκός