Την πρώτη της ήττα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16 Β’ Κατηγορίας που διεξάγεται στην Οράντεα υπέστη η Εθνική Κορασίδων, με 53-45 από τη Δανία. Η ήττα αυτή, όμως, αποτελεί ένα σοβαρό «πλήγμα» για τις παίκτριες του Δημήτρη Μπακογεώργου, καθώς με αυτό τον τρόπο οι Σκανδιναβές διατηρούν όσες τις ελπίδες τους για πρόκριση και η «γαλανόλευκη» είναι υποχρεωμένη να κερδίσει το πρωτοπόρο και αήττητο Λουξεμβούργο αύριο (10/8), ώστε να μη βρεθεί σε «μπελάδες».

Μεγάλη «ζημιά» μας έκαναν η Φόρμαν και Γκούσταβσεν, με την πρώτη να σκοράρει 18 πόντους, τη δεύτερη 11 και τις δύο μαζί να κερδίζουν 21 ριμπάουντ, σημειώνοντας double double η καθεμιά τους. Το double double που πέτυχε από τη δική μας πλευρά η Κριμίλη, με 14 πόντους και 13 ριμπάουντ, δεν ήταν αρκετό.

Ο αγώνας κινείτο σε ισορροπία για 30 λεπτά, με τη Δανία να έχει προβάδισμα σε απόσταση δύο πόντων απέναντι στην Εθνική μας και όλα να κρίνονται στην τελευταία περίοδο (38-36). Εκεί, η εξαιρετική άμυνα του συνόλου της Άνια Άντερσεν, περιόρισε την ελληνική ομάδα μόλις στους εννέα πόντους, ενώ ταυτόχρονα με 15 πόντους ενεργητικό, σημείωσαν το πιο παραγωγικό τους δεκάλεπτο. Ο συνδυασμός αυτός, έφερε τις Σκανδιναβές στο ρεκόρ 2-2, «συγκατοικώντας» με την Ουκρανία στην τρίτη θέση και απειλώντας άμεσα την Εθνική Κορασίδων, που βρίσκεται πια στο ρεκόρ 3-1.

Δεκάλεπτα: 13-8, 24-23, 38-36, 53-45

Δανία (Άντερσεν): Άξελσεν, Χάνσεν 6, Έγκλεμπλαντ, Νταμ 5 (1), Χάουγκε 2, Ατάρ, Ραβν 5 (1), Γκούσταβσεν 11, Πέντερσεν, Φόρμαν 18 (1), Μάντσεν 3, Μπίντζους 3 (1)

Ελλάδα (Μπακογεώργος): Χατζηβασιλείου 2, Γασπαράτου 8 (2), Αναστασοπούλου 1, Πράπα 6, Κριμίλι 14 (1), Γιαννούσιου, Βαντσιούρη, Σαπαλίδου, Χατζηλεόντη 10, Κούκη 4

Δείτε το στατιστικό του αγώνα ΜΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ.