Την 11η Θέση πήρε η Εθνική Εφήβων στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Λιθουανίας αφού νίκησε την Ουκρανία με 83-69 στον αγώνα κατάταξης. Για την Ελλάδα δεν αγωνίστηκε για ακόμα ένα παιχνίδι ο Μήτσιαλος λόγω τραυματισμού ενώ για τον ίδιο λόγο δεν χρησιμοποιήθηκε ούτε δευτερόλεπτο ο Καραμαλέγκος.

Η Εθνική μας μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει γρήγορα μια μικρή διαφορά 5 πόντων (7-2 στο 2′). Οι Ουκρανοί, όμως, αντέδρασαν και δεν άφησαν τη διαφορά να ξεφύγει και στο 5′ πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ με την Ουκρανία να προηγείται με 20-18 στη λήξη του δεκαλέπτου.

Η Ελλάδα κατάφερε να περάσει και πάλι μπροστά μετά από πολύ ώρα στο 15′ (27-26) με τρίποντο του Σλαφτσάκη. Η Ουκρανία πήρε και πάλι το προβάδισμα 2 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου (36-33) και το ημίχρονο τελείωσε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (40-40).

Οι παίκτες του Γιώργου Βλασσόπουλου ξεκίνησαν εξαιρετικά το τρίτο δεκάλεπτο και πήραν διαφορά 7 πόντων (52-45 στο 24′), η οποία ήταν και η μεγαλύτερη μέχρι εκείνο το σημείο στο παιχνίδι. Στη συνέχεια ένα λεπτό πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου η “γαλανόλευκη” πήρε διψήφια διαφορά (64-52) χάρη 4 συνεχόμενους πόντους του Μποχωρίδη, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 64-54.

Η Εθνική μας διατήρησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και στην τέταρτη περίοδο και δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα μέχρι να φτάσει στη τελική επικράτηση και το 83-69 ήρθε σχετικά εύκολα.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 38-40, 64-54, 83-69
ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Μποχωρίδης 15 (1), Αγγέλου 3, Γόντικας 8, Καλογιαννίδης 16 (1), Σλαφτσάκης 17 (1), Νικολακόπουλος, Καμπερίδης 5, Αγραβάνης 17 (2), Τσόντζος 2, Φακοπουλίδης.
ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Καρτζίνσκι): Κόζαντσουκ 8, Κούντρια, Μπογιάρκιν 5 (1), Πιστσίκοφ 8 (1), Λουγκόφτσοφ 2, Σεφτσένκο 5 (1), Σμιρνόφ 2, Πετρόφ 9, Σάκχνιουκ 13, Ζεγκρέμπα 7, Κορένιουκ 10.