Η Εθνική ομάδα Νέων Γυναικών διατήρησε το αήττητο της στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (β΄ κατηγορία) αφού πέτυχε την τέταρτη νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις αυτή τη φορά κόντρα στη Γερμανία με 48-41. Καθοριστική για την ομάδα του Θάνου Σόφτση ήταν η Σπανού, η οποία έβαλε 25 πόντους και πήρε 15 ριμπάουντ.

Από την πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει. Με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν 13-13 και όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα είναι ντέρμπι.

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο-πόντο και καμία δεν μπορούσε να πάρει ξεκάθαρο προβάδισμα. Η Γερμανία ήταν μπροστά μόλις με ένα πόντο (23-22) στη λήξη του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το καλύτερο για την Εθνική μας. Το σκορ ήταν ισόπαλο (29-29), όμως στα τελευταία 4 λεπτά της τρίτης περιόδου η “γαλανόλευκη” έκανε σερί 8-0 και κατάφερε να πάρει ένα σημαντικό προβάδισμα ενόψει της συνέχειας (37-29) με την Σπανού να συνεχίζει να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι αφού μέχρι εκείνο το σημείο είχε βάλει συνολικά 21 πόντους.

Η Γερμανία έκανε τη δική της αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο και κατάφερε να μειώσει στους 3 (41-38) τρία λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Δεν μπόρεσε όμως να κάνει κάτι παραπάνω, αφού η Ελλάδα ήταν ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία και τελικά πήρε τη νίκη με 48-41.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 23-22, 29-37, 41-48
ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Γιάνσον): Χάπελ, Γκάουντερμαν, Γκραφ 2, Βόγκελ 2, Σάακε 5, Κόλμαν 5 (1), Χέμπεκερ 5, Σμιντ 7, Σνορ 2, Γκρέιναχερ 13 (6ριμπ.)
ΕΛΛΑΔΑ (Σόφτσης): Σταμολάμπρου 1, Φουράκη 6, Καντάρα 2, Καλαμπάκου, Σλούκα 7 (1), Τάρλα, Χατζηγιακουμή 6 (8ριμπ.), Πατεράκη 1, Σπανού 25 (15ριμπ.).