Βαριά ήττα από την Λετονία με 63-46 γνώρισε η Εθνική ομάδα Γυναικών στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής των προκριματικών του Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να κοντράρει τις γηπεδούχες (σ.σ.: ο αγώνας διεξήχθη στη Ρίγα) αφού από το πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10 πόντους (19-9).

Στο πρώτο μέρος η ευστοχία των Λετονών από τη γραμμή του τριπόντου (6/9) και δη αυτή της Κράστινα (3/3 τρίποντα) σε συνδυασμό με τις κακές επιλογές στην επίθεση και την αστοχία στα σουτ δύο πόντων άφησαν τη “γαλανόλευκη” πίσω στο σκορ. Τα κορίτσια του Αλέκου Δάγλα προσπάθησαν να ανατρέψουν το σκορ και να πάνε στα αποδυτήρια όντας σε απόσταση βολής, αλλά οι 12 πόντοι της Δημητράκου μέχρι το 20′ δεν ήταν αρκετοί (37-22).

Στην επανάληψη, κάθε προσπάθεια ανάκαμψης έπεφτε πάνω στην καλή άμυνα της Λετονίας και… την εκπληκτική Ταμάνε (18 πόντοι, 12 ριμπ., 6 ασ.), η οποία πήρε την ομάδα της από το χέρι οδηγώντας την σε άνετη επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 19-9, 37-22, 45-30, 63-46.

ΛΕΤΟΝΙΑ (Άιγκαρς): Νιέντολα 2, Ταμάνε 18 (12 ριμπ.), Ντρέιμαν, Γιανσόνε 13 (1 τρίπ., 9 ριμπ.), Χορελίκα 2, Πούτνινα 5 (1), Κάρκλινα 8, Κράστινα 12 (4/5 τρίπ., 8 ασ.), Σταϊνμπέργκα, Βιτόλα, Εϊμπέλε 3 (1).

ΕΛΛΑΔΑ (Δάγλας): Καλέντζου 4, Δημητράκου 14 (1), Χατζηνικολάου 5, Κωτσόπουλος, Παπαμιχαήλ 11, Λύμουρα, Σωτηρίου 10 (2), Κοσμά, Σκιαδοπούλου 2.