Η Εθνική Νέων συνεχίζει την προετοιμασία της για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Χαλκίδας και σήμερα έδωσε φιλικό απέναντι στην Πορτογαλία όπου τα πήγε πολύ καλά και νίκησε άνετα με 76-38 (!!!).

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου μπήκαν δυνατά και χάρη στην εξαιρετική τους άμυνα αλλά και το καλό transition game έκλεισαν την περίοδο στο +10 (22-12). Στη δεύτερη περίοδο μάλιστα η Εθνική έτρεξε ακόμα πιο πολύ τους Πορταγάλους στον αιφνιδιασμό αλλά πάντα με σωστές επιλογές και η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα με το μόνο ζητούμενο να είναι η σταθερότητα στην απόδοση. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 36-27 υπέρ μας. Στο τρίτο δεκάλεπτο η άμυνα της Εθνικής ήταν από άλλο πλανήτη αφού δέχθηκε μόλις 6 πόντους, αλλά το μόνο πρόβλημα ήταν το 5 εναντίον 5 στην επίθεση. Αλλά οι διεθνείς μας βρήκαν τις λύσεις και έκλεισαν το δεκάλεπτο με 52-33 αρχίζοντας να βρίσκουν ρυθμό. Το τελευταίο μέρος του ματς ήταν ακόμα πιο απολαυστικό, αφού οι νεαροί παίκτες του κόουτς Παπαθεοδώρου άγγιξαν το τέλειο σε όλες τις πλευρές του παρκέ και δέχθηκαν μολις 5 πόντους. Το τελικό σκορ ήταν 76-38 και φιλική νίκη της Εθνικής Νέων με νταμπλ σκορ.

Πρωταγωνιστές για την Εθνική ήταν ο Μπίλλης με 17 πόντους, ο Τολιόπουλος με 7 πόντους και 5 ασίστ και ο Χαραλαμπόπουλος με 9 πόντους. Επόμενο φιλικό για τους Νέους είναι αύριο (11/7) με την Μεγάλη Βρετανία.

Διαιτητές: Παντελίδης, Τσάτσης, Μαγκουνής

Δεκάλεπτα: 22-12, 36-27, 52-33, 76–38

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 7 (5 α), Λούντζης 8, Κόνιαρης 1 (4 α), Μουράτος 2, Τσαλμπούρης 6, Φλιώνης 3, Σκουλίδας 2, Δίπλαρος 3, Μπιλλής 17, Αντετοκούνμπο 4 (6ρ), Κώττας 14 (11ρ),  Χαραλαμπόπουλος 9

Πορτογαλία (Μάρτινς): Σα 2, Πίρες, Αμιέλ 11, Νέβες, Καρντόσο 1, Μέντες 1, Μοντέιρο 5, Φεράο, Σίλβα 7, Αραούζο 2, Λούκας 2, Μπρίτο 7