Με εμφατικό τρόπο ξεκίνησε η Εθνική Ενόπλων τις υποχρεώσεις τους στους 6ους Παγκόσμιους αγώνες που διεξάγονται στη Ν.Κόρεα, επικρατώντας με άνεση στην πρεμιέρα της, της Γαλλίας με 80-58, έχοντας σε μεγάλα κέφια τους Βασίλης Καββαδά και τον Δημήτρη Χείλαρη.

Η «γαλανόλευκη» κατάφερε να χτίσει διαφορά στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, κλείνοντας το ημίχρονο με 41-32 υπέρ της, και να την διατηρήσει με άνεση ως το τέλος. Αύριο (Δευτέρα 5/10) η ομάδα του Γιώργου Σκροπολίθα αντιμετωπίζει για τον δεύτερο όμιλο το Κατάρ.

ΕΛΛΑΔΑ – ΓΑΛΛΙΑ 80-58
Δεκάλεπτα: 17-19, 41-32, 64-44, 80-58
ΕΛΛΑΔΑ (Σκροπολίθας – Σολδάτος): Νίκου 8 (3/3 δίπ./, 7 ριμπ., 3 ασίστ), Γεωργοπαπαδάκος 7 (1), Βεργίνης 6, Ματαλόν 7, Ράπτης 4 (6 ριμπ), Χείλαρης 15 (4/5 τριπ.), Γαλιώτος 4 (4 ριμπ), Καββαδάς 16 (6/12 διπ., 9 ριμπ.), Τύρλας 2, Τσούτσος 11 (1).
ΓΑΛΛΙΑ (Ποντέρ): Λεμεσιέ 2, Μπαρτές, Κάουφμαν 11 (1/5 τριπ.), Μπόρσκι (0/6 σουτ), Καπαμπά 2, Βουλίν 16 (3/9 τριπ., 5 ριμπ.), Χερνάντεζ 4, Μπορέλ 9 (8 ριμπ.), Κειτά 4, Λούκας, Ντι Μάρζιο 10 (8 ριμπ.)