Με ήττα έκλεισε τις υποχρεώσεις της η Εθνική Ενόπλων για την φάση των ομίλων των Παγκοσμίων Αγώνων της Νοτίου Κορέας. Η Βραζιλία στάθηκε ανώτερη στο ντέρμπι για την πρωτιά και με «εξωπραγματική» ευστοχία έξω από τη γραμμή των 6.75 (14/28 τρίποντα με ποσοστό 50%) βρέθηκε στην κορυφή με την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια, χάρη στο τελικό 83-75. Πλέον, οι παίκτες του Γιώργου Σκορπολίθα περνούν στην φάση των νοκ-άουτ, όπου γνωρίζουν ήδη τον αντίπαλό τους, βρίσκοντας μπροστά τους τη Γερμανία στα προημιτελικά της διοργάνωσης (8/10).

Οι αντίπαλοί μας είχαν ήδη πάρει τα ηνία της αναμέτρησης από το πρώτο δεκάλεπτο, όπου περιορίζοντας τα μεγάλα μας επιθετικά «ατού», είχαν προβάδισμα επτά πόντων (19-12). Αυτό δεν καταφέραμε να το ανατρέψουμε σε κανένα σημείο του αγώνα, ώστε να πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας, παρότι στο ημίχρονο είχαμε καταφέρει να μειώσουμε στο -5 (33-28). Χάρη σε ένα φοβερό «κρεσέντο» τους στην τρίτη περίοδο, οι Βραζιλιάνοι εδραίωσαν την κυριαρχία τους, «εκτοξεύοντας» τη διαφορά στους 12 πόντους (60-48), με αυτό να είναι μάλλον το κρισιμότερο σημείο του ματς, καθώς οι φιλότιμες προσπάθειες των διεθνών μας δεν κατέστησαν δυνατές για να αλλάξουν την ήδη διαμορφωθείσα εικόνα.

Ροσέτο και Κ. Λίμα βρέθηκαν σε εξαιρετική μέρα, με 23 πόντους έκαστος και συνολική ευστοχία 8 τριπόντων σε 14 προσπάθειες, ενώ ο πρώτος είχε και 4 ασίστ, με τον δεύτερο να κερδίζει 5 ριμπάουντ. «Διψήφιος» ήταν και ο Β. Λίμα, με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για την Ελλάδα, άλλος ένα εκπληκτικό ματς του Δημήτρη Βεργίνη, με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ και τρεις ασίστ δεν έφτανε, με τον Ράπτη να πλησιάζει το double double με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ. Ο Θωμάς Νίκου, πρόσθεσε 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 19-12, 33-28, 60-48, 83-75

Βραζιλία (Μπιαλ): Ροσέτο 23 (4/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Κ. Λίμα 23 (4/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Παριζότο 9 (1), Καρβάλιο 2 (5 ριμπάουντ), Κοέλιο 3 (1), Β. Λίμα 11 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σόουζα 3 (1), Μέντες 5 (1), Φίσερ 2, Κλάσμαν, Πεντρέιρα 2

Ελλάδα (Σκροπολίθας): Νίκου 14 (5/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Βεργίνης 20 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ματαλών, Ράπτης 18 (7/11 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Χείλαρης 7 (1), Γαλιώτος 2, Πέτρουλας 2, Καββαδάς 8, Τσούτσος 4