Νέα ήττα για την Ελλάδα στο Τουρνουά Φιλίας! Η Εθνική ομάδα των Παγκορασίδων λύγισε με 63-68 στο σουτ από την Ιταλία στην τελευταία ημέρα του θεσμού στα Δύο Αοράκια του Ηρακλείου της Κρήτης κλείνοντας με 0/3 τη διοργάνωση έστω και αν σήμερα (21/7) παρουσίασε ένα πολύ πιο θετικό πρόσωπο.

Αν και η Ελλάδα ήταν εξαιρετικά ανταγωνιστική στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα έχοντας μάλιστα σε πολλές και διαφορετικές περιπτώσεις τα ηνία του πίνακα του σκορ στα δικά της χέρια, οι Ιταλίδες αφενός έκλεισαν πολύ καλύτερα την 3η περίοδο και αφετέρου άρχισαν πολύ καλύτερα την 4η, με αποτέλεσμα να αρχίσουν να ξεφεύγουν προηγούμενες ακόμα και με 11 πόντους στα μέσα του τέταρτου δεκάλεπτου…

Ωστόσο, η ελληνική ομάδα δεν τα παράτησε ποτέ σε αυτό το τελευταίο της ματς στο Τουρνουά Φιλίας και με δύναμη ψυχής και πολλές λύσεις στα της επίθεσης κατάφερε να πλησιάσει ακόμα και στο καλάθι (59-56) δύο λεπτά πριν το φινάλε! Λίγο αργότερα δε με 2/2 βολές της Ζορμπαλά θα περνούσε και μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά μετά από πολλή ώρα βάζοντας… φωτιά στο ματς (59-60).

Ο αγώνας συνέχισε να βρίσκεται στην κόψη του ξυραφιού μέχρι και το τέλος, με την Τσιανάκα να είναι η μοιραία της βραδιάς αποτυγχάνοντας να ισοφαρίσει με τρίποντο στην εκπνοή…

Τα Δεκάλεπτα: 10-13, 26-27, 44-40, 68-63

Ελλάδα (Βασιλάκος): Σταμπουλίδου, Τσιανάκα 25 (5/11τρ), Ζορμπαλά 12 (11τρ), Βίγκα 4, Φωνιαδάκη 8 (1), Χλιαουτάκη 5 (1), Ζαφείρη 3 (1), Υφαντοπούλου 2, Μόσχου 1, Λαγωνικάκη 3 (1), Καμπάκα