Ούσα αντίπαλος της γεμάτης σε όλα τα ηλικιακά στρώματα των εθνικών της ομάδων Γαλλίας, η Εθνική ομάδα των Παγκορασίδων δεν κατάφερε να εκκινήσει με νίκη τις υποχρεώσεις της στο φετινό Τουρνουά Φιλίας, που λαμβάνει χώρα στα Δύο Αοράκια του Ηρακλείου αυτές της ημέρες (19-21/7) χάνοντας με 48-74 στην πρεμιέρα του θεσμού.

Αν και η ομάδα του κόουτς Βασιλάκου έβγαλε τη δική της αντίδραση στο παρκέ όταν επέστρεψε στο 18-21 στο 15ο λεπτό από το 12-21 του τέλους της 1ης περιόδου, από εκεί και πέρα η Γαλλία δεν απειλήθηκε επί της ουσίας ιδιαίτερα και βρίσκοντας λύσεις με τα μεγάλα κορμιά της σε επίθεση και άμυνα αφενός μπήκε στα αποδυτήρια μπροστά με 15 πόντους (19-34) και αφετέρου έχτισε διψήφιες αποστάσεις καθ’ όλη τη διάρκεια της 3ης περιόδου (28-40 στο 24′, 30-45 στο 27′) μέχρι και το 32-50 στο φινάλε του εν λόγω δεκάλεπτου.

Το σημαντικό για τα κορίτσια όμως δεν είναι η νίκη ή η ήττα αλλά το γεγονός πως είχαν για πρώτη φορά την ευκαιρία να εκπροσωπήσουν την χώρα τους με το εθνόσημο στο στήθος. Επόμενος αντίπαλος θα είναι αύριο (20/7) η επίσης πολύ δυνατή Ισπανία.

Τα Δεκάλεπτα: 12-21, 19-34, 32-50, 48-74

Ελλάδα (Βασιλάκος): Σταμπουλίδου 8 (1), Κουκουναρίδου, Τσιανάκα 6 (1), Ζορμπαλά 15 (1τρ., 15ρ.), Βίγκα 5 (1), Φονιαδάκη, Χλιαουτάκη 2, Ζαφείρη 8, Υφαντοπούλου, Μόσχου 4, Λαγωνικάκη, Καμπάκα