Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Εθνική Εφήβων στο Ευρωμπάσκετ της Σαμψούντας, αφού ηττήθηκε από τους οικοδεσπότες Τούρκους στην πρεμιέρα με 82-78. Οι διεθνείς μας πλήρωσαν το κακό διάστημα του δεύτερου δεκαλέπτου μέχρι την αρχή του τρίτου όπου η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 17 πόντους (51-34). Πάντως στο τέλος επέστρεψαν στην διεκδίκηση της νίκης αλλά στις λεπτομέρειες δεν τα κατάφεραν. Αύριο οι παίκτες του κόουτς Βλασσόπουλου θα δώσουν το δεύτερο τους παιχνίδι στον όμιλο απέναντι στην Γερμανία (19:45).

Κορυφαίοι για την Εθνική μας παρά την ήττα, ήταν ο Λούντζης με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Μωραίτης με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Επίσης πολύ καλοί ήταν και οι Αγραβάνης και Χρηστίδης που σημείωσαν από 15 πόντους ο καθένας. Από την Τουρκία την διαφορά έκανε ο Αλ με 21 πόντους και 8 ασίστ.

Το φιλμ του αγώνα

Η Εθνική μας στην αρχή του ματς μπήκε καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκε με 5-2 στο 2′, αλλά οι Τούρκοι απάντησαν με σερί 5-0 κάνοντας το σκορ 7-5 στο 3′. Οι παίκτες του κόουτς Βλασσόπουλου πήραν το μεγαλύτερο προβάδισμα τους με 8-14 στο 6′ με τρίποντο του Αγραβάνη, αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» ένα σερί 8-1 και προγήθηκαν με 16-15 3:35 πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Οι Τούρκοι παρέμειναν μπροστά στο σκορ με 2 πόντους (21-19) στο 8′ και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 23-19.

Στην δεύτερη περίοδο οι πάλι οι παίκτες της Εθνικής μας μπήκαν πιο δυνατά και μείωσαν στο σουτ την διαφορά (27-25 στο 12′), ενώ στην επόμενη φάση ισοφάρισαν σε 27-27 με καλάθι του Χρηστίδη. Στο 16ο λεπτό της αναμέτρης το σκορ ήταν 33-31, όμως μετά στον υπόλοιπο χρόνο οι γηπεδούχοι έκαναν ένα εντυπωσιακό σερί 13-3 και «εκτόξευσαν» την διαφορά στο +12 (46-34). Στις τελευταίες επιθέσεις οι δύο ομάδες δεν σκόραραν και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ να είναι 46-34 με τους Μπαστάν και Ντουράν να έχουν από 7 πόντους και να κάνουν την διαφορά.

Στα δύο πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου οι διεθνείς μας δεν μπήκαν καλά στο γήπεδο με αποτελέσμα να μην μπορούν να βάλουν καλάθι και να δεχθούν ένα ακόμα σερί 5-0 και να μεγαλώσει ακόμα πιο πολύ η διαφορά και να πάει στο +17 (51-34). Πάντως οι παίκτες του κόουτς Βλασσόπουλου αντέδρασαν και έκαναν ένα δικό τους μικρό σερί 8-2 μειώνοντας σε 53-42 στο 24′. Η διαφορά μειώθηκε ακόμα πιο πολύ με τρίποντο του Μωραίτη σε 53-45 3:30 λεπτά πριν την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Οι Τούρκοι ανέβασαν και πάλι την διαφορά πάνω από τους 10 (57-45 στο 28′), ενώ η τρίτη περίοδος τελείωσε με 60-51 με το ματς να είναι ανοιχτό για το ποιος θα νικήσει.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εκατέρωθεν και 8 λεπτά πριν την λήξη το σκορ να γίνεται 63-53 με την Τουρκία να είναι το μεγάλο φαβορί για την νίκη. Η Εθνική μας ενώ το ματς έμπαινε στα τελευταία 6 λεπτά μείωσε σε 65-61 με βολές του Μοραίτη και καλάθι του ίδιου παίκτη και ξαναμπήκε στην διεκδίκηση του ματς. 4:30 πριν το φινάλε οι Τούρκοι είχαν προβάδισμα 5 πόντων (67-62) σε ένα μεγάλο ντέρμπι με πολλά λάθη και πολλά άστοχα σουτ. Στα τελευταία δύο λεπτά οι διεθνείς μας πλησίασαν στους 3 πόντους (69-66) σε μία μάχη χαρακωμάτων και υπό αντίξοες συνθήκες. Η Εθνική προσπαθούσε να ισοφαρίσει τους Τούρκους αλλά δεν τα κατάφερνε (74-71 και 78-75 στο 39′) και μάλιστα έχασε μία μεγάλη ευκαιρία να μειώσει στον πόντο στα 39 δευτερόλεπτα, αλλά ο Μωραίτης έκανε βήματα και το καλάθι δεν μέτρησε. Ο Λούντζης με λέι απ μείωσε σε 78-77 στα 13′ πριν το τέλος και έβαλε «φωτιά» στο ματς. Στο τέλος όμως όλα κρίθηκαν στις βολές και η Εθνική μας ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 82-78 από τους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 46-34, 60-51, 82-78

Τουρκία: Αλ 21(2), Απαϊντίν, Σαϊμπίρ 7, Καρ 7, Καραχάν 3(1), Μπαστάν 11(1), Ακιούζ, Ντογκάν 3, Ατάρ 12, Σένελ 4, Γιαρόλ5(1) , Ντουράν 9

Ελλάδα: Λούντζης 18, Σκούφης, Μπολάτογλου, Χατζηκυριακίδης 5(1), Αγραβάνης 15(1), Χρηστίδης 15, Καλαϊτζάκης, Μωραίτης 16(1), Παπαδάκης 5(1), Κουρέπης, Τάταρης 4, Παπαδάκης