Οδυνηρό αποκλεισμό γνώρισε η Εθνική Εφήβων από τη συνέχεια του Ευρωμπάσκετ U18, καθώς ναι μεν νίκησε τη Φινλανδία (73-71),δεν κάλυψε, όμως, την απαιτούμενη διαφορά του +9. Η Εθνική κρατούσε την πρόκριση στα χέρια της, προηγούμενη με +20 (54-34) τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, ωστόσο στα εναπομείναντα λεπτά κατέρρευσε και δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την ήττα της Τουρκίας από τη Γερμανία στο έτερο παιχνίδι του ομίλου.

Κορυφαίος του συνόλου του κόουτς Βλασσόπουλου ήταν ο Λούντζης με 22 πόντους, ενώ ακολούθησαν ο Μωραϊτης και ο Χρηστίδης με 16 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Το φιλμ

Η Εθνική ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 6-10 στα πρώτα πέντε λεπτά, ενώ… φλέρταρε με το +10 (8-17), πριν το κλείσιμο της πρώτης περιόδου (11-17, 10′). Στις αρχές της δεύτερης περιόδου, η Εθνική προηγήθηκε με 13-24, ενώ λίγο αργότερα εκτόξευσε τη διαφορά στο +18 (18-36, 2:50”), ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο, όντας μπροστά με 25-42 (20′).

Στην επανάληψη, η Φινλανδία προσπάθησε να αντιδράσει μειώνοντας στους 14 (32-46), ωστόσο η Εθνική είχε τις λύσεις και με κύριο εκφραστή τον Λούντζη ανέβασε τη διαφορά στο +20 (54-34) τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Σ΄εκείνο το σημείο, οι Φινλανδοί ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους και κατάφεραν να μειώσουν σε 46-60 στο τέλος του δεκαλέπτου (30′). Στην τέταρτη περίοδο, η Φινλανδία ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοσή της και μάζεψε τη διαφορά στους δέκα (54-64), 6:51” πριν το τέλος, ενώ παρά τις προσπάθειες της Εθνικής να διατηρήσει σταθερή μια διψήφια διαφορά, κατάφερε να πλησιάσει στους έξι (63-69) 1:43” πριν το φινάλε. Από εκεί και μετά, η Εθνική δεν κατάφερε να αντιδράσει και αρκέστηκε σε μια οριακή νίκη, η οποία ωστόσο δεν ήταν αρκετή για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 25-42, 46-60, 71-73