Τη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια για το Ευρωμπάσκετ U18 υπέστη η Εθνική Εφήβων, αυτή τη φορά με 85-70 από τη Γερμανία, η οποία από την πλευρά της διπλασίασε της νίκες της. Όλα πλέον θα κριθούν στο αυριανό (18/12, 17:30) παιχνίδι με τη Φινλανδία, όπου η Εθνική, πέρα από τη νίκη με +9 τουλάχιστον, χρειάζεται και ήττα της Τουρκίας από τη Γερμανία, ώστε να υπάρξει τριπλή ισοβαθμία και να πάρει αυτή το εισιτήριο της πρόκρισης για την επόμενη φάση.

Λούντζης (14π.), Μωραϊτης (11π.) και Χρηστίδης (10π.) ξεχώρισαν από την Εθνική, ενώ από πλευράς Γερμανίας, έξι παίκτες σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων με κορυφαίο τον Βάιντενμαν (15π.).

Το φιλμ

Η Εθνική μπήκε άσχημα στην αναμέτρηση, με αποτέλεσμα η Γερμανία να προηγηθεί με 0-6 στο πρώτο δίλεπτο και 6-14 στα μισά της πρώτης περιόδου. Σ’ εκείνο το σημείο, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρήκε ρυθμό κι έτσι κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου (18-19, 10′).

Στη δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τη Γερμανία να ξεφεύγει εκ νέου με 20-27, όμως η Εθνική κατάφερε να αντιδράσει και με 7-0 σερί ισοφάρισε σε 27-27 (6′), ενώ λίγο αργότερα προηγήθηκε με 39-33, με το ημίχρονο να κλείνει με 39-35 υπέρ της “γαλανόλευκης” (20′).

Στην επανάληψη, η Γερμανία μπήκε δυνατά και με 9-0 σερί ανέκτησε το προβάδισμα (39-44, 8′), ωστόσο η Εθνική είχε και πάλι τις λύσεις, ώστε να περάσει και πάλι μπροστά (46-44, 6:20”). Από εκείνο το σημείο και μετά, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, ολοκληρώνοντας ισόπαλες την τρίτη περίοδο (61-61, 30′).

Στην τέταρτη περίοδο, όμως, η Εθνική κατέρρευσε, καθώς βρέθηκε πίσω με εννιά πόντους (64-73) επτά περίπου λεπτά πριν το τέλος, ενώ δύο λεπτά αργότερα η Γερμανία ανέβασε για πρώτη φορά στο παιχνίδι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (64-75). Μάλιστα, το προβάδισμα των Γερμανών ανέβηκε στο +17 (64-81) τρία λεπτά πριν το τέλος, γεγονός που έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ τους. Με μεγάλα σουτ, η Εθνική πλησίασε στους εννιά (70-81) δυόμιση λεπτά πριν το φινάλε, ωστόσο ήταν πλέον αργά. Οι Γερμανοί άντεξαν στην πίεση της ελληνικής ομάδας, κι έτσι έκαναν το 2Χ2 στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, υποχρεώνοντας την Εθνική σε δεύτερη ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια.

Δεκάλεπτα: 18-19, 39-35,  61-61, 70-85

Ελλάδα (Βλασσόπουλος):Λούντζης 14, Σκούφης, Μπολάτογλου, Χατζηκυριακίδης 3, Αγραβάνης 7, Χρηστίδης 10, Καλαϊτζάκης 7, Μωραϊτης 11, Παπαδάκης Κ. 6, Κουρέπης 4, Τάταρης 8, Παπαδάκης Στ.

Γερμανία (Στάιν):Χουντ 10, Βάιντεμαν 15, Ντε Σίλβα 10, Χάντενφελντ, Ολίντε 12, Τσίλκα 14, Μουσίντι 8, Χέρκενχοφ 2, Λάγκερπους 2, Σάντερς 2, Λίνσεν, Χάρτενσταϊν 10