Τίποτα δεν μπορούσε να σταματήσει την πορεία της διοργανώτριας Τουρκίας προς τον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος εφήβων της Σμύρνης. Ούτε καν το σχεδόν καταστροφικό της ξεκίνημα. Η Τουρκία ανέτρεψε διαφορά 20 πόντων στο 2ο ημιτελικό και νίκησε εύκολα τη Σλοβενία 79-64, δίνοντας ραντεβού στον τελικό με την Ισπανία, τη χώρα από την οποία ηττήθηκε στη φάση των ομίλων, αλλά και στον τελικό του EuroBasket U18 του 2019.

Η Σλοβενία έκανε τα πάντα τέλεια για σχεδόν 15 λεπτά. Προηγήθηκε με 8-0 στο 3’ και με 36-16 στο 13’, εξαπλώνοντας την απόλυτη σιωπή στο γήπεδο. Όλα άλλαξαν πάντως στα αμέσως επόμενα λεπτά. Τα τρίποντα έπαψαν να μπαίνουν (η Σλοβενία είχε 8/14 στο 1ο ημίχρονο και 2/10 στο 1ο) και η άμυνα των Τούρκων έγινε πιο επιθετική.

Από στιγμή που βρήκαν, δε, τον τρόπο να επιτεθούν στο αντίπαλο καλάθι (οι πόντοι μέσα από τη ρακέτα ήταν 48-20 υπέρ τους), οι Τούρκοι έκλεισαν σχετική γρήγορα τη διαφορά μέχρι την ανάπαυλα (43-39). Στο 23’ έκαναν το προσπέρασμα (46-47) και από εκεί και πέρα το γήπεδο άρχισε να… γέρνει υπέρ τους, ξεφεύγοντας ακόμα και με 16 πόντους διαφορά στο τελευταίο λεπτό (61-77).

Στον 1ο ημιτελικό η Ισπανία έκανε μια… χαψιά τη Σερβία και τη διέλυσε με 60-38, με την άμυνά της να αποδεικνύεται ξανά το μεγάλο της “όπλο”. Οι Ισπανοί κράτησαν τους Σέρβους στο 21,1% και προηγήθηκαν ακόμα και με 31 πόντους διαφορά στο 32’ (54-23), παίρνοντας έτσι δια περιπάτου την πρόκριση στον τελικό του EuroBasket U18 για 8η φορά στην ιστορία τους και για δεύτερη στη σειρά.

ΘΕΣΕΙΣ 5-8: ΓΙΑ ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ U19 ΓΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΙΤΑΛΙΑ

Η Γαλλία μετέτρεψε σε μονόλογο τον πρώτο αγώνα για τις θέσεις 5-8, αφού συνέτριψε τη Λιθουανία 80-60 και θα διεκδικήσει το 5ο και τελευταίο “εισιτήριο” για το Παγκόσμιο Κύπελλο U19 του 2023 απέναντι στην Ιταλία. Οι “μπλε” του Lamine Kebe πέτυχαν 23 πόντους από τα 19 λάθη των αντιπάλων τους, μάζεψαν 13 ριμπάουντ παραπάνω (49-36) και προηγούνταν με διψήφια διαφορές σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, απέναντι σε μία Λιθουανία που τα περίμενε όλα από τον Murauskas (27 πόντοι, αλλά με 5/19 σουτ).

Πολύ πιο ισορροπημένος ήταν ο άλλος αγώνας για τις θέσεις 5-8, όπου η Ιταλία κατέβαλε εν τέλει το Ισραήλ με 75-67, εν πολλοίς χάρις σε ένα σερί 7-0 που έκανε στα τελευταία 5 λεπτά, μετατρέποντας το 60-60 (35’) σε 60-67 μόλις 1’10’’ πριν από τη λήξη. Ο Gallo (23 πόντοι) ήταν καθοριστικός, καθώς πέτυχε τέσσερις πόντους σε αυτό το σερί και έδωσε την ασίστ για το τρίποντο του Moretti. Ο Yaacov, από την άλλη, ήταν απελπιστικά μόνος του, σκοράροντας πάνω από τους μισούς (35) πόντους του Ισραήλ…

ΘΕΣΕΙΣ 13-16: ΣΤΗ 2Η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΒΡΕΤΑΝΟΙ ΚΑΙ ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟΙ

Η Κροατία ήταν συντριπτικά ανώτερη στο πρώτο ματς για τις θέσεις 13-16, καθώς νίκησε τη Μεγάλη Βρετανία 85-52 και την έριξε στη 2η κατηγορία. Οι Κροάτες κράτησαν τους αντιπάλους τους στο 24,4% εντός πεδιάς (με 4/32 τρίποντα) και προηγήθηκαν νωρίς νωρίς με 14-2 (5’), ανοίγοντας διάπλατα τη διαφορά από εκεί και πέρα μέχρι και τους 35 πόντους στο 37’ (83-48).

Η Βόρεια Μακεδονία έμεινε ζωντανή για μία ακόμα ημέρα, καθώς επικράτησε του Μαυροβουνίου με 65-62 στο δεύτερο ματς για τις θέσεις 13-16. Η ομάδα του Toni Simik είχε το προβάδισμα την περισσότερη ώρα (για 26’36’’ για την ακρίβεια), ωστόσο χρειάστηκε να ανατρέψει διαφορά 11 πόντων στα τελευταία 6,5 λεπτά (το σκορ ήταν 57-46 στο 33’) για να πάρει τη νίκη, σε ένα ματς στο οποίο έκανε σχεδόν τριπλάσια λάθη (26 έναντι 9) και επιχείρησε 26 λιγότερα σουτ (49 έναντι 75)! Το Μαυροβούνιο είχε τρεις ευκαιρίες να στείλει τον αγώνα στην παράταση, αλλά έχασε τρία τρίποντα, είχε 2/22 συνολικά και υποβιβάστηκε στη 2η κατηγορία για πρώτη φορά μετά το 2016.

ΘΕΣΕΙΣ 9-12: ΓΙΑ ΤΗΝ 11Η ΘΕΣΗ Η ΕΛΛΑΔΑ

Στα δύο παιχνίδια της ημέρας που δεν είχαν κάποιο ενδιαφέρον ή κίνητρο, αυτά για τις θέσεις 9-12 δηλαδή, η Πολωνία νίκησε την Ελλάδα 70-63. Στο άλλο ματς η Τσεχία επικράτησε της Γερμανίας με 77-70, κάνοντας ένα σερί 11-0 στα τελευταία 2,5 λεπτά.

Μεγάλη Βρετανία – Μαυροβούνιο (11:00)

* Οι πρώτες ΠΕΝΤΕ χώρες παίρνουν την πρόκριση για το Παγκόσμιο Κύπελλο U19 του 2023, που θα διεξαχθεί στο Ντέμπρετσεν της Ουγγαρίας. Οι τελευταίες ΤΡΕΙΣ χώρες υποβιβάζονται στη 2η κατηγορία.