Την ήττα με 70-64 γνώρισε η Εθνική Εφήβων από τη Λιθουανία για το ντέρμπι του Δ’ ομίλου, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18, που διεξάγεται στο Βόλο.

Koρυφαίοι του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος οι Σκουλίδας με 18 και Χαραλαμπόπουλος με 16 πόντους αντίστοιχα. Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής η Βοσνία (25/7, 21:15), η οποία χρειάζεται πάση θυσία τη νίκη για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Το φιλμ

Η Εθνική ομάδα μπήκε “φουριόζα” στο παιχνίδι και με ένα καλάθι από τον Φλιώνη και δύο τρίποντα των Χαραλαμπόπουλου και Σκουλίδα προηγήθηκε αμέσως αρχικά με 8-0 (8.20′) και έπειτα με 11-2 με νέο τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου (6.40′). Κάπου εκεί η Λιθουανία αντέδρασε και με κύριους εκφραστές τους Σεντεκέρσκις και Μπελιάουσκας μείωσε σε 10-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Λιθουανοί ανέβασαν ακόμη περισσότερο την απόδοσή τους και με καλάθι του Εσκόντας κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 20-20 (6.32′), ενώ με τρίποντο του Μπελιάουσκας στα μισά της περιόδου πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 25-23. Από το σημείο αυτό, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την Ελλάδα να αποκτά ένα ελαφρύ προβάδισμα με την ανάπαυλα του ημιχρόνου (32-36, 20′).

Στην επανάληψη, το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα και το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα διατηρούσε ένα μικρό αλλά σταθερό προβάδισμα, ανοίγοντας την “ψαλίδα” του σκορ στο 39-46 (3.35′). Όμως, η Λιθουανία αντιστάθηκε εκ νέου και με ένα 8-0 σερί σε δύο λεπτά προηγήθηκε με 48-46 πριν την έναρξη της τέταρτης και τελευταίας περιόδου.

Αυτή, ξεκίνησε επεισοδιακά καθώς υπήρξε μια αψιμαχία μεταξύ του Εσκόντας και του Χρηστίδη, με τον Λιθουανό να χρεώνεται πρώτα με αντιαθλητικό φάουλ κι έπειτα με τεχνική ποινή, με αποτέλεσμα να φορτωθεί μέσα σε ένα λεπτό, με τέσσερα προσωπικά φάουλ. Εκμεταλλευόμενη των εκνευρισμό των Λιθουανών, η Εθνική ομάδα “έτρεξε” ένα μικρό σερί με 7-1 και ανέκτησε τα ηνία του αγώνα (49-53, 7.42′). Προσωρινά, ωστόσο, μιας και η Λιθουανία με καλάθια των Μπιρούτις και Μπελιάουσκας ισοφάρισε δις (58-58, 4.39′ και 60-60, 3.34′). Ο Σκουλίδας πέτυχε ένα σημαντικό τρίποντο για το 60-64 τρία λεπτά πριν το τέλος, όμως οι Σεντεκέρσκις και Εσκόντας έφεραν στα ίσα το ματς (64-64), με ένα λεπτό να απομένει για τη λήξη του αγώνα. Στη συνέχεια, ο Σκουλίδας αστόχησε σε τρίποντο, κάτι που εκμεταλλεύτηκε στην επόμενη επίθεση της Λιθουανίας ο Βάρνας, ο οποίος ευστόχησε σε σουτ δύο πόντων για το 66-64, 24 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Στην κρισιμότερη επίθεση του αγώνα, ο Χαραλαμπόπουλος πήρε την μπάλα έπειτα από επαναφορά, όμως κλείστηκε κάτω από την αντίπαλη ρακέτα με αποτέλεσμα να υποπέσει σε λάθος πάσα, προσπαθώντας να κάνει split out για ελεύθερο τρίποντο. Έπειτα, ο Φλιώνης έστειλε στη γραμμή των βολών τον Βάρνας, ο οποίος με ψυχραιμία, αξιοποίησε το μπόνους κι έκανε το 68-64. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο ίδιος με δύο νέες εύστοχες βολές, κι ενώ είχε προηγηθεί άστοχο μακρινό τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου.

Δεκάλεπτα: 10-16, 32-36, 48-46, 70-64.

Λιθουανία (Στομπέργκας): Κούλμποκα 2, Μπελιάουσκας 14 (1), Ντιενίνις, Πιλάουσκας 5, Σεντεκέρσκις 8, Μασιούλις 3 (1), Βάρνας 14 (2), Εχόντας 10, Μπιρούτις 9, Μπερούτσκα 3, Σβάμπαρις 2.

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Λούντζης, Ντουζίδης, Μιλεντίγεβιτς 8 (1), Φλιώνης 6 (1), Μουράτος 4 (4 ριμπ.), Σκουλίδας 18 (5/11 τρ., 4 ριμπ., 4 ασίστ), Χρηστίδης 2, Παπαγιάννης 10 (9 ριμπ.), Χαραλαμπόπουλος 16 (2/7 τρ., 6 ριμπ., 4 ασίστ).