Απούσα από μια ακόμα διοργάνωση Ολυμπιακών Αγώνων θα είναι η Εθνική μας ομάδα μπάσκετ, η οποία δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Κροατίας, από την οποία ηττήθηκε με 66-61, παρουσιάζοντας πολύ κακό πρόσωπο στο πρώτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου και έμεινε από δυνάμεις. Έτσι, αν και επέστρεψε από το -24 (13-37) έμεινε για σχεδόν έξι λεπτά χωρίς πόντο στο τέταρτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να διεκδικήσει την πρόκριση στον αυριανό (9/7) τελικό και επιστρέφει για μια φορά άπραγη από ένα προολυμπιακό τουρνουά, χάνοντας σε σημαντικό παιχνίδι από την Κροατία μετά από 21 χρόνια (είχε ηττηθεί και στο Ευρωμπάσκετ του 2013 σε ένα παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερη σημασία).

Η Εθνική μας είχε σε μέτριο βράδυ τόσο τον Γιάννη Αντετοκούνμπο (9 π. με 3/7 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 9 ριμπ., 4 ασίστ, 6 λάθη) τον οποίο είχαν διαβάσει άψογα οι Κροάτες, αλλά και τον κουρασμένο Γιάννη Μπουρούση (8 π., 3/8 σουτ, 7 ριμπ.), και από την στιγμή που ο Νικ Καλάθης χρεώθηκε νωρίς με το τρίτο του φάουλ  (στο 11′) δεν μπόρεσε να παρουσιάσει οργανωμένο μπάσκετ, επιμένοντας στο τρίποντο (8/34!!!). Ωστόσο, αν και κατάφερε με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Στράτο Περπέρογλου και την αμυντική της τακτική στην τρίτη περίοδο να πάρει και κεφάλι στο σκορ (48-46 στο 27΄) δεν μπόρεσε να διαχειριστεί την κατάσταση, με τον Βαγγέλη Μάντζαρη να μην μπορεί να την καθοδηγήσει (3 π. με 1/5 σουτ, 1 ασίστ), και τα λάθη να διαδέχονται το ένα το άλλο (12-7). Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα του Άτσα Πέτροβιτς πήρε τη νίκη σκοράροντας το τελευταίο της τρίποντο στο 11ο λεπτό (είχε 5/6 σε εκείνο το σημείο), για να ακολουθήσουν 17 άστοχα (5/23). Για τους νικητές ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς είχε 20 πόντους (6/17 σουτ) με τον Ντάριο Σάριτς να έχει 16 πόντους (6/11 σουτ, 8 ριμπ.).

Το παιχνίδι

Η Κροατία ήταν η ομάδα που ξεκίνησε με φοβερό ρυθμό και διάθεση το παιχνίδι, και έτσι χωρίς να το καταλάβει η Εθνική βρέθηκε πίσω στο σκορ με -17 (3-20) με την ομάδα του Άτσα Πέτροβιτς να έχει πάρει συνεχόμενους πόντους από Μπογκντάνοβιτς, Σίμον και Μπιλάν, με την Εθνική μας να έχει εκτελέσει μόνο τρίποντα στο πρώτο τρίλεπτο, έχοντας 1/5, και επιχειρώντας το πρώτο της δίποντο στο 7’10’’ (αστόχησε ο Κουφός). Ο Παπαπέτρου ευστόχησε στο δεύτερο τρίποντο της Εθνικής στο 5’, μειώνοντας σε 6-20, για να αναλάβει δράση ο Σάριτς, ο οποίος με προσωπικές ενέργειες έφερε την ομάδα του στο +16 (13-29), με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με το εφιαλτικό 13-31 και την Εθνική να έχει 1/7 δίποντα, σε αντίθεση με τα 7/11 των τυπικά φιλοξενούμενων.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς οι οποίοι εμφανίστηκαν με το τρίτο φάουλ του Καλάθη στα πρώτα 42 δευτερόλεπτα, με αποτέλεσμα ο Σίμον με το πέμπτο τρίποντο της ομάδας του (5/6 σε εκείνο το σημείο) και ο Σάριτς με προσωπική ενέργεια να ανεβάζουν την διαφορά στο +24 (13-37) στο 12’. Από εκεί και πέρα η «γαλανόλευκη» κατάλαβε ότι πρέπει να μπει με κάποιο τρόπο στο παιχνίδι και έτσι με προσωπικές ενέργειες του Γ.Αντετοκούνμπο έτρεξε ένα σερί 6-0 μειώνοντας σε 19-37 στο 14’, και δείχνοντας να βγάζει ενέργεια και στις δυο πλευρές του παρκέ. Έτσι, και μετά τις δυο βολές του Μπιλάν (22-41) η Εθνική έτρεξε ένα σερί 9-0 μειώνοντας σε 30-41, με τον Κουφό να μειώνει σε 34-42, με το ημίχρονο να κλείνει με 34-44.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Περπέρογλου ανέλαβε να οδηγήσει την Εθνική προς την επιστροφή της στο παιχνίδι, και έτσι με πέντε διαδοχικούς πόντους μείωσε σε 39-44, ενώ λίγο αργότερα ο Μπουρούσης με τρίποντο κατάφερε να φέρει την διαφορά στην ελάχιστη διαφορά της (45-46 στο 26’). Ο Περπέρογλου με 3/3 βολές, και εκμεταλλευόμενος την τεχνική ποινή του εκνευρισμένου Σιμόν έδωσε αέρα δυο πόντων στην «γαλανόλευκη» (48-46 στο 27’), με τον Θ.Αντετοκούνμπο να της δίνει το τελευταίο της προβάδισμα στο παιχνίδι (49-48 στο 28’). Η Κροατία, αν και αστοχούσε σε συνεχόμενα τρίποντο μετέφερε το παιχνίδι στις ατομικές ικανότητες των δυο αστεριών της (Μπογκντάνοβιτς και Σάριτς), και έτσι έκλεισε την κακή περίοδο για αυτή…έχοντας το προβάδισμα με +3 (49-52).

Στην τέταρτη περίοδο ο Μπογκντάνοβιτς και Χεζόνια έδωσαν αέρα με +7 (49-56) στην Κροατία, με τον Αγραβάνη να σκοράρει μετά από έξι λεπτά για την Εθνική (51-56) στο 33’, για να απαντήσει ο Σάριτς με γκολ-φάουλ για το 51-59. Ο Μπογκντάνοβιτς με τρομερή ενέργεια στο 36’ έφερε την διαφορά για την ομάδα του στο +11 (51-62), με την Εθνική να αναλώνεται σε μια σειρά από λάθη και άστοχα τρίποντα, αλλά και σε μπάσκετ χωρίς οργάνωση, για να ηττηθεί φυσιολογικά με 61-66, έχοντας τον Μάντζαρη να πετυχαίνει το μοναδικό του τρίποντα στο παιχνίδι στα 19’’ πριν το τελος.

Τα δεκάλεοτα: 13-31, 34-44, 49-52, 61-66

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Αθηναίου, Καλάθης 3, Μπουρούσης 8 (1), Μάντζαρης 3 (1), Αγραβάνης 7 (1), Παπαπέτρου 9 (2), Περπέρογλου 13 (2), Γ.Αντετοκούνμπο 9, Κουφός 4, Θ.Αντετοκούνμό 5.

ΚΡΟΑΤΙΑ (Πέτροβιτς): Μπάμπιτς, Στίπτσεβιτς, Σιμόν 11 (3), Χεζόνια 6, Σάριτς 16, Ούκιτς 2, Πλάνινιτς 2, Μπιλάν 9, Σάκιτς, Μπογκντάνοβιτς 20 (2).