Μόνο θετικό δεν ήταν το ξεκίνημα της Εθνικής U16 στο Ράντομ της Πολωνίας, με τους παίδες του Μάνου Μανουσέλη να γνωρίζουν την ήττα από την Φινλανδία με 74-67, και να τρέχουν με το ξεκίνημα να καλύψουν την συγκεκριμένη ήττα αν θέλουν να προκριθούν στην επόμενη φάση. Η «γαλανόλευκη» προδόθηκε από το τρίτο δεκάλεπτο της όταν και δέχθηκε 27 πόντους, με τον Ρόμπιν Άβιστ να μιμείται τον συμπατριώτη του…Πέτερι Κοπόνεν, και με 7/10 τρίποντα και 29 πόντους να «εκτελεί» την Εθνική μας ομάδα. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι οι Σκανδιναβοί, οι οποίοι έχουν πάρει τον αέρα των Εθνικών μας ομάδων, πέτυχαν 12/33 τρίποντα, ευστοχώντας σε μακρινό σουτ κάθε φορά που η ομάδα μας προσπαθούσε να επανέλθει στην διεκδίκηση της νίκης.

Η Εθνική μας σε ένα παιχνίδι που οι δυο ομάδες έκαναν σχεδόν τέσσερα λεπτά να πετύχουν τον πρώτο τους πόντο, προηγήθηκε με +9 (21-12) στο 13′ μετά από καλάθι του Χατζηδάκη,  για να επανέλθουν οι Φινλανδοί και με τρίποντο του Σαγιαντίλα να μειώσουν σε 25-24, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο, και με τρίποντα των Σκανδιναβών να πέφτουν «βροχή» οι Φινλανδοί ανέβασαν την διαφορά και στο +14 (33-47), με τον τρομερό Άβιστ να κλείνει το δεκάλεπτο στο +10 (41-51) για την ομάδα του, σκοράροντας στην εκπνοή με τρίποντο με ταμπλό.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Αρσενόπουλος, ο οποίος ήταν σε μέτριο απόγευμα, έχοντας μόλις 1 πόντο, ανέβασε την απόδοση του, με αποτέλεσμα η Εθνική να μειώσει σε 62-65 με 4 διαδοχικούς πόντους του Σανδραμάνη, με τον Τσουρογιάννη στο 2’32” να αστοχεί σε δυο βολές μην μπορώντας να μειώσει το σκορ στον πόντο, με τους Φινλανδούς να με τρίποντο του Όκσα να ανεβάζουν και πάλι την διαφορά στο +6 (62-68) στο 2’06”, και παρά την προσπάθεια της Εθνικής να παίρνουν τη νίκη στο τέλος.

Ο Νίκος Αρσενόπουλος είχε 12 πόντους με 3/7 τρίποντα αλλά και 0/5 δίποντα, με τον Γιάννη Χατζηβέρογλου να σκοράρει 11 πόντους έχοντας και 8 ριμπάουντ. Για την Φινλανδία ο Ρόμπιν Άβιστ είχε 29 πόντους (7/10 τριπ.) με τον Τουόμας Όκσα να έχει 14 πόντους (2/4 τριπ.). Το μεγάλο αστέρι των νικητών, ο Μίκαελ Γιαντούνεν είχε μόλις 2 πόντους (1/6 σουτ) αλλά και 11 ριμπάουντ.

Αύριο (13/8, 16:00) η Εθνική αντιμετωπίζει την Εσθονία σε ένα παιχνίδι τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 25-24, 41-51, 67-74

ΕΛΛΑΔΑ (Μανουσέλης): Αλτίνης 6 (2), Ερμείδης 3 (1), Μπαλής 4, Αρσενόπουλος 12 (3), Σανδραμάνης 10, Χατζηδάκης 4 (6 ριμπ.), Μπαζίνας 3 (1), Γκαργκάλης 8 (8 ριμπ.), Χατζηβέρογλου 11 (8 ριμπ.), Προίσκος 2, Τσουρογιάννης 4

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Σοπάνεν): Τιμόνεν 10 (1), Λεχτοράντα 1, Πιχλαγιαμάκι 4 (1/6 τριπ.), Ραουτάσαλο 5 (5 ασίστ), Όκσα 14 (2), Άβιστ 29 (7/10 τριπ.), Σαγιαντίλια 7 (1/6 τριπ., 8 ριμπ., 5 ασίστ), Γιαντούνεν 2 (11 ριμπ.), Λίντερ , Νκαχμούα, Αμζίλ 2