Το έκτο χρυσό μετάλλιο της ιστορίας τους κατέκτησαν οι Η.Π.Α επικρατώντας με 79-71 της Κροατίας στην παράταση, σε ένα παιχνίδι που το η ομάδα τον Σον Μίλερ τα χρειάστηκα για τα καλά, καθώς ο Μπόζιτς ευστόχησε μόλις σε μια από τις δυο του βολές στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση (67-67). Εκεί οι Αμερικανοί είχαν σαφώς περισσότερες δυνάμεις, και έφτασαν σχετικά άνετα στη νίκη, καθώς για την Κροατία είχαν μείνει να αγωνίζονται μόλις έξι παίκτες. Τρομερή εμφάνιση για τους πρωταθλητές κόσμου έκανε ο καθοριστικός Τζάλεν Μπράνσον με 14 πόντους (7 ασίστ), ενώ από 13 πόντους είχαν οι Τζέισον Τέιτουμ και ο τρομερός Χάρι Τζάιλς (16 ριμπ.). Για την απίθανη Κροατία, που είχε και το κοινό της Κρήτης στο πλευρό της, με αρκετό κόσμο να βρίσκεται και πάλι στα «Δυο Αοράκια» ο Νικ Σλάβιτσα είχε 23 πόντους, με τους Μάρκο Αράποβιτς (16 π., 12 ριμπ.) και Ίβιτσα Ζούμπατς (12 π., 13 ριμπ.) να ξεχωρίζουν σε ένα ακόμα παιχνίδι.

usa-champions1

Αποφασισμένη να παλέψει με όλες τις δυνάμεις και με όλα τις τα όλα εμφανίστηκε η Κροατία, η οποία ξεκίνησε το παιχνίδι παίζοντας μια ζώνη προσαρμογής, όπως την σχεδίασε ο Άντε Ναζόρ. Οι Αμερικανοί προηγήθηκαν με 10-4 στο 5′ με τον Ονουάκου να σκοράρει, αλλά η Κροατία με τους Μπόζιτς και Σλάβιτσα ως βασικούς πρωταγωνιστές ισοφάρισαν σε 10-10 στο 7′, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 14-13 για τις Η.Π.Α.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Κροάτες βλέποντας και τον Αράποβιτς να μπαίνει στην εξίσωση κατάφεραν να προσπεράσουν με 21-24 στο 15′, κρατώντας το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά της περιόδου. Ο Τέιτουμ ήταν αυτός που ανέλαβε να σπάσει την ζώνη και έτσι με τρίποντο έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του με 28-26 στο 16′, ενώ το ίδιο έκανε με δυο βολές στο 1:23 (32-31). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 34-31 χάρη σε καλάθι του Τρίερ, άλλα ήταν βέβαιο ότι οι Κροάτες είχαν μεταφέρει το παιχνίδι στον ρυθμό τους.

Ο Τρίερ ήταν ο άνθρωπος που με δικό του καλάθι έδωσε αέρα με +6 (41-35) στις Η.Π.Α στο 25′, με τον Μπράνσον με δυο μαζεμένα τρίποντα να την ανεβάζει στο +10 (47-37), δίνοντας προσωρινές ανάσες στην ομάδα του. Ωστόσο το συγκρότημα του Αντέ Ναζόρ, έχοντας τον Σλάβιτσα σε μεγάλα κέφια μείωσε σε 47-44, με την 3η περίοδο να ολοκληρώνεται με 50-47 χάρη σε καλάθι του Αράποβιτς στα 15”.

Ο Σλάβιτσα ήταν ο παίκτης που συνέχισε την εκπληκτική του παράσταση και την 4η περίοδο, και έτσι με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 53-53 στο 33′, με το 5ο φάουλ του Αράποβιτς να αποτελεί μεγάλο πλήγμα για την Κροατία στο 36′. Έτσι οι Αμερικανοί με τρίποντο του Πικ προσπέρασαν με +5 (60-55) στην είσοδο του τελευταίου πενταλέπτου, αλλά ένα μακρινό σουτ του Σλάβιτσα έδωσε εκ νέου ψυχολογία στην Κροατία. Έτσι ο Μπόζιτς αρχικά με δίποντο και στην συνέχεια με τρίποντο της έδωσε και το προβάδισμα με 63-64 στο 1:53, με τον Μπράνσον με ψύχραιμο σουτ στο 1:37 να γράφει το 65-64. Ο Τζάκσον έκοψε τον Μπόζιτς σε προσπάθεια του για τρίποντο στο 1:14, και έτσι ο Τζάιλς ανέβασε την διαφορά στο +3 (67-64) στα 51,1” υπέρ της ομάδας του. Ο Ζούμπατς μετά το τάιμ άουτ του Άντε Ναζόρ νίκησε τον Τζάιλς για το 67-66 στα 47”, ενώ ο Τζάιλς στην επόμενη επίθεση αστόχησε, χάνοντας την κατοχή της μπάλας, και δίνοντας στην Κροατία 25,8” για να μπορέσει να διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο. Ο Μπόζιτς κέρδισε καθαρό φάουλ από τον Τζάκσον στα 4,3” αλλά δεν μπόρεσε να ευστοχήσει και στις δυο βολές, χάνοντας τη ν δεύτερη, με αποτέλεσμα το άστοχο σουτ του Μπράνσον να οδηγήσει τον τελικό στην πεντάλεπτη παράταση (67-67).

Οι Αμερικανοί…ξεκίνησαν με πιεστική άμυνα πάνω στους έξι Κροάτες που είχαν απομείνει και έτσι με ένα εκπληκτικό σόλο του Μπράνσον και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό του Τέιτουμ προσπέρασαν με 71-67 στο 42′, με τον Τζάιλς  να την φέρνει στο +8 (75-67) στο 43′. Ο Μπράνσον με δυο βολές την έφερε και στο +10 (77-67), με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με 79-71 και τους Αμερικανούς να κατακτούν το χρυσό μετάλλιο.

Δεκάλεπτα: 14-13, 34-31, 50-47, 67-67, (πρτ.) 79-71.
ΗΠΑ (Μίλερ): Έβανς 1, Φέργκιουσον 8 (2), Μπράνσον 14 (2/5 τριπ., 7 ασίστ), Τράιερ 7 (1), Τζάκσον 10 (2/4 τριπ., 8 ριμπ.), Τέιτουμ 13 (1), Πικ 5 (1), Τζάιλς 13 (16 ριμπ.), Σουάνιγκαν 2, Ονουάκου 6, Γουέλς.
Κροατία (Ναζόρ): Καπούστα 1, Φιλίποβιτς 5 (1), Μπόζιτς 12 (1), Σλάβιτσα 23 (1/4 τριπ, 5 ριμπ., 6 ασίστ), Ζούμπατς 12 (13 ριμπ.), Κάρατσιτς 2, Αράποβιτς 16.