Στην δεύτερη του ημέρα μπήκε το Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων Ανδρών της Β’ κατηγορίας στην Χαλκίδα, με την Εθνική μας ομάδα να αντιμετωπίζει την Ολλανδία, θέλοντας να φτάσει στο 2/2.

Δείτε ανά όμιλο τα παιχνίδια της δεύτερης ημέρας:

Α Όμιλος

Πορτογαλία – Αρμενία 70-54

Πρεμιέρα στην διοργάνωση έκανα οι Πορτογάλοι, οι οποίοι επικράτησαν πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό 70-54 της Αρμενίας. Συγκεκριμένα οι Ίβηρες βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 24′ με 38-41, για να τρέξουν ένα σερί 13-0, φτάνοντας στο 51-41 στο 28′, και έχοντας περισσότερες δυνάμεις στο φινάλε να πάρουν τη νίκη. Για την Πορτογαλία ο Αμιέλ είχε 24 πόντους, ενώ για την Αρμενία (υπέστη την δεύτερη της ήττα) ο Αρσαλνιάν είχε 16 πόντους, με τον Ένοκ να έχει 7 πόντους, 17 ριμπάουντ και 11 λάθη.

Σκόπια – Μαυροβούνιο 44-67

Μόνο για ένα ημίχρονο δυσκολεύτηκε το Μαυροβούνιο, το οποίο επικράτησε των Σκοπίων με 67-44, φτάνοντας στη δεύτερη του νίκη στη διοργάνωση. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Νίκολιτς με 22 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ αρνητικό πρόσημο για το Μαυροβούνιο ήταν το 1/12 τρίποντα. Για τα Σκόπια που βρίσκονται στο 1-1 ο Μαγκντέφσκι είχε 13 πόντους.

Ρεπό: Γεωργία

Η Βαθμολογία (σε 2 αγώνα): Μαυροβούνιο 4, Σκόπια 3, Αρμενία 3, Πορτογαλία 2*, Γεωργία 1*.

*Έχουν κάνει το ρεπό τους

B Όμιλος

Πολωνία – Λευκορώσια 80-51

Επιτυχημένη ήταν η πρεμιέρα της Πολωνίας, με το εμφατικό 80-51 επί της Λευκορωσίας. Η κατάσταση είχε ξεκαθαρίσει από το πρώτο δεκάλεπτο, με το σκορ στο 27-13, με τους τυπικά γηπεδούχους να αυξάνουν την απόσταση, όσο περνούσε η ώρα. Από 13 πόντους σκόραραν οι Ολέζνιζακ και Γιανκόφσκι, με τον Σταμπρούσκι να διακρίνεται με 10 πόντους για τους ηττημένους.

Ισλανδία – Ρωσία 71-65

Σε ένα πολύ καλό ματς στη δεύτερη μέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων της Χαλκίδας η Ισλανδία νίκησε δύσκολα και με ανατροπή την Ρωσία με 71-65. Στο πρώτο μέρος οι Ρώσοι προηγήθηκαν με +16 (9-25) αλλά οι Ισλανδοί μειώσαν σχεδόν ολόκληρη τη διαφορά με εντυπωσιακό τρόπο και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 31-36. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ισλανδοί χάρη στην επίθεση τους πήραν τη νίκη παρά την αντίσταση των Ρώσων με 71-65. Πρωταγωνιστές των νικητών ήταν ο καταπληκτικός Γκούντμουνσον με 32 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Γιόνσον με 14 πόντους.

Ρεπό: Εσθονία

Η Βαθμολογία (σε 2 αγώνες): Ρωσία 3, Ισλανδία 3, Πολωνία 2, Λευκορωσία,  Εσθονία 1.

Γ Όμιλος

Μεγάλη Βρετανία – Ιρλανδία 66-56

Στην δεύτερη του νίκη έφτασε η Μεγάλη Βρετάνια, ο οποία φορτσάροντας στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε στο «Βρετανικό» ντέρμπι της Ιρλανδίας με 66-56.Πρώτος σκόρερ ήταν ο Κάρεϊ με 18 πόντους, ενώ για την Ιρλανδία ο Μπλούντ είχε 20 πόντους.

Κόσοβο – Αλβανία 62-55

«Σεφτέ» στο Ευρωμπάσκετ Β’ Κατηγορίας έκανε το Κόσοβο, το οποίο στάθηκε πιο ψύχραιμο στο φινάλε και με την τρομερή του άμυνα, κατάφερε να επιβληθεί με 62-55 της Αλβανίας. Ο Καντούσα ξεχώρισε με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ για τους νικητές, με τους Αλβανούς να μην μπορούν να φτάσουν στο «ροζ φύλλο», παρά τους 19 πόντους του Ταφλάι και τους 18 πόντους με 8 ριμπάουντ του Λενκντρεάζ.

Ελλάδα – Ολλανδία 68-36

Μία «ιπτάμενη» Εθνική ομάδα, «στραγγάλισε» στην άμυνά της την Ολλανδία και τη «διέλυσε» με 68-36. Βασίλης Χαραλαμπόπουλος και Βασίλης Τολιόπουλος ήταν σε «κέφια» με 16 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ πρώτοι σκόρερ για τους «Οράνιε», ήταν οι Λίεμ και Κούπμανς.

Η Βαθμολογία (σε 1 αγώνα): Ελλάδα 2, Ολλανδία 2, Μ.Βρετανία 2, Αλβανία 1, Κόσοβο 1, Ιρλανδία 1

Δ Όμιλος

Βοσνία – Σλοβακία 97-51

Πρεμιέρα «με το δεξί» για τη Βοσνία, η οποία «συνέτριψε» με 97-51 τη Σλοβακία. Όλα ξεκαθάρισαν στη δεύτερη περίοδο, όταν οι Βαλκάνιοι με επιμέρους σκορ 25-6, έφτασε τη διαφορά στους 20 πόντους (45-25), προβαίνοντας εν συνεχεία σε «υγιεινό περίπατο». Σε ένα ματς, όπου οι Βόσνιοι είχαν 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, πρώτος σκόρερ ήταν με 14 πόντους ο Τσούρεβατς, με τον Αμπράμ να σώζεται από το «ναυάγιο» των Σλοβάκων, με 11 πόντους.

Βουλγαρία – Κροατία 47-81

Οι Κροάτες στη δεύτερη αγωνιστική του 4ου ομίλου έκαναν ένα ακόμα πάρτι αυτή τη φορά απέαναντι στους Βούλγαρους, αφού δεν τους άφησαν κανένα περιθώριο και νίκησαν πανεύκολα με 81-47. Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες δεν ήταν πολύ μακριά στο σκορ και πήγαν στα αποδυτήρια με την Κροατία στο +10 (28-38). Όμως στο δεύτερο ημίχρονο οι τυπικά φιλοξενούμενοι ξέσπασαν και καθάρισαν το ματς με μεγάλη ευκολία και πήραν την άνετη νίκη. Πρωταγωνιστές των Κροατών ήταν ο Βουγίτσεβιτς με 16 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Μπάντζιμ με 13 πόντους και 5 ασίστ.

Ρεπό: Ρουμανία

Η Βαθμολογία (σε 2 αγώνες): Κροάτια 4, Βουλγαρία 3, Σλοβακία 2, Βοσνία 2, Ρουμανία 1.