Η Ισπανία μπορεί να έκανε ροτέισον ενόψει της συνέχειας, εντούτοις έδειξε ένα αρκετά σοβαρό πρόσωπο, με αποτέλεσμα να επικρατήσει άνετα επί του Ιράν και να κάνει το 3/3 στον όμιλό της. Από την άλλη πλευρά οι Ασιάτες μπορεί να πάλεψαν, ωστόσο αυτό δεν αρκούσε για να γλιτώσουν την ήττα, που ήταν η τρίτη του σε ισάριθμα παιχνίδια. Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Juancho και Willy Hernangomez με 21 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη προσπάθησε ο Amini με 19 πόντους.

Η ομάδα του Scariolo ξεκίνησε μουδιασμένη τον αγώνα και δεν είχε τον απαιτούμενο ρυθμό στην επίθεση, με αποτέλεσμα να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο -1 (17-16). Κάπου εκεί οι Ίβηρες αφυπνίστηκαν, βελτίωσαν την απόδοσή τους ειδικά στο μπροστά μέρος του παρκέ και οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα στο +9 (34-43). Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό παρέμεινε ίδιο, διότι οι Ισπανοί εξακολουθούσαν να έχουν το πάνω χέρι της αναμέτρησης και με αυτόν τον τρόπο πήγαν στην τελική ευθεία του αγώνα με “προίκα” 12 πόντων (52-64). Στην τέταρτη περίοδο οι “κόκκινοι” άνοιξαν περαιτέρω την ψαλίδα κι έδωσαν ακόμη πιο θριαμβευτικό τρόπο στην επικράτησή τους.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 34-43, 52-64, 65-85