Η Βραζιλία πραγματοποίησε μία τρομερή τέταρτη περίοδο και σε συνδυασμό με την εξαιρετική της αποτελεσματική λειτουργία έκανε την έκπληξη και επικράτησε επί του μέχρι πρότινος αήττητου Καναδά. Ουσιαστικά οι “σελεσάο” ανέβηκαν στο 3-1 και έπιασαν τους σημερινούς τους αντιπάλους, ενώ στην ίδια βαθμολογική θέση βρίσκονται κι οι άλλες δύο ομάδες του ομίλου (Ισπανία,Λετονία). Από την πλευρά των νικητών ξεχώρισε ο Caboclo με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ στην αντίπερα όχθη πάλεψαν οι Gilgeous – Alexander (23 πόντοι, πέντε ριμπάουντ) και Dort (17 πόντοι).

Βραζιλιάνοι ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα στο πρώτο διάστημα του αγώνα και δεν επέτρεψαν στους Καναδούς να κάνουν το παιχνίδι τους και με αυτόν τον τρόπο έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +3 (13-16). Kάπου εκεί το συγκρότημα Torres ανέβασε ταχύτητα στην επίθεση και παράλληλα εξακολουθούσε να είναι το ίδιο συμπαγής στα μετόπισθεν, με αποτέλεσμα να οδηγηθεί στην ανάπαυλα στο +10 (37-27). Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχιζαν να ελέγχουν το παιχνίδι, εντούτοις οι Λατινοαμερικάνοι βελτίωσαν εκ νέου την εικόνα τους και άγχωσαν τους Καναδούς (52-45). Οι Βραζιλιάνοι παρέμεναν πολύ πιεστικοί και αποδοτικοί στην άμυνα, με συνέπεια να φέρουν το ματς στα ίσα (60-60). Μάλιστα ο Dos Santos πήρε στις πλάτες τους την ομάδα του και με τέσσερις προσωπικούς του πόντους, έφερε την “Σελεσάο” του στα +4 (60-64 στα 26”) και ουσιαστικά της έδωσε την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 37-27, 52-45,65-68