Η Εθνική Εφήβων αν και βρέθηκε να χάνει με 15 πόντους και μείωσε στους 2, δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή, γνωρίζοντας την ήττα στους αγώνες κατάταξης από την Σλοβενία με 78-73 και πλέον θα διεκδικήσει την 11η θέση στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, όμως η Σλοβενία διατηρούσε κάποιες μικρές διαφορές. Συγκεκριμένα η Σλοβενία πήρε ένα μικρό προβάδισμα 5 πόντων (17-12 στο 8′), όμως η Εθνική μας δεν άφησε το σκορ να ξεφύγει και μείωσε στους 2 πόντους (19-17) με τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε η αναμέτρηση και με την έναρξη της δεύτερης περιόδου αφού η Σλοβενία διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα, όμως δεν μπορούσε να ξεφύγει. Η μεγαλύτερη διαφορά που πήραν οι Σλοβένοι σε εκείνο το διάστημα ήταν αυτή των 7 πόντων (38-31) 1 λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, όμως η Ελλάδα με ένα επιμέρους 9-2 μείωσε στον πόντο (40-39).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για την “γαλανόλευκη” αφού οι Σλοβένοι με σερί 15-0 μετέτρεψαν το 43-43 στο υπέρ τους 58-43. Η Εθνική μας κατάφερε με δικό της σερί 7-0 να μαζέψει λίγο τη διαφορά (63-53) λίγο πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ελλάδα επιχείρησε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή. Συγκεκριμένα οι παίκτες του Γιώργου Βλασσόπουλου με σερί 12-0 μείωσαν στους 2 (67-69) 4 λεπτά πριν το τέλος με καλάθι του Γόντικα.

Ο Ρέμπεκ με δύο βολές έδωσε και πάλι προβάδισμα 4 πόντων στη Σλοβενία (75-71) 1.30΄ πριν τη λήξη της αναμέτρησης και ο Καμπερίδης στην επόμενη φάση αστόχησε σε δύο βολές και έχασε την ευκαιρία να μειώσει και πάλι στους 2. Ο Ρέμπεκ ήταν και πάλι ψύχραιμος στις βολές 19 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και διαμόρφωσε το τελικό 78-73 για την Σλοβενία.

Τα δεκάλεπτα:17-19, 39-40, 53-65, 73-78
ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Μποχωρίδης 9 (1), Αγκέλου 2, Γόντικας 3, Καραμαλέγκος 6 (2), Καλογιαννίδης 2, Σλαφτσάκης 20, Νικολακόπουλος, Καμπερίδης 14 (1), Αγραβάνης 15 (2), Τσόντζος 2, Φακοπουλίδης.
ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Ιμπίσι): Νίκολιτς 6 (1), Ρίτλοπ, Χρόβατ 8, Ροτζέλιγια 13, Ρέμπεκ 20 (3), Ρίζμαν 6 (2), Μάσεκ 5, Ντολένσεκ, Κόπακ 4, Μπολτσίνα 13, Στράζαρ 3 (1).