Με δύο breaks άρχισαν οι ημιτελικοί των Playoffs της Α’ ΕΣΚΑ! Ο Ποσειδώνας Νέου Ψυχικού ανέτρεψε διαφορά 15 πόντων και νίκησε εκτός έδρας την Ηλιούπολη 69-65 στην παράταση, κάνοντας το 1-0 στη σειρά. Με νίκη στο Νέο Ψυχικό, λοιπόν, θα ανέβει στη Γ’ Εθνική.

Η Ηλιούπολη έκανε ονειρικό ξεκίνημα, πέτυχε τους πρώτους 15 πόντους της αναμέτρησης και κράτησε τον Ποσειδώνα στο μηδέν στα πρώτα έξι λεπτά! Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 25-12 στο 13’ και έκλεισαν το 1ο ημίχρονο με διαφορά 13 πόντων (31-18), ωστόσο όλα άλλαξαν στην 3η περίοδο. Ο Ποσειδώνας κατόρθωσε να φέρει τούμπα το ματς και να προηγηθεί για πρώτη φορά στο 26’ (36-37), ενώ στο 35’ ξέφυγε και με 47-55. Η Ηλιούπολη μπόρεσε πάντως να ισοφαρίσει το σκορ και να οδηγήσει το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Ποσειδώνας προηγήθηκε με 65-67 χάρις σε όμορφο εκτός ισορροπίας σουτ του Δεληγιάννη στο τελευταίο λεπτό και έκανε το σκορ 65-69 με 2/2 βολές στα 18’’, κι ενώ στην αμέσως προηγούμενη φάση ο Γιανναλέτσος έκλεψε την μπάλα στο κέντρο του γηπέδου, αλλά έχασε τον έλεγχο ενώ ετοιμαζόταν για το μπάσιμο!

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 31-18, 42-42, 60-60 (κ.α.), 66-69

ΚΥΡΙΑΡΧΗ Η ΝΗΑΡ ΗΣΤ ΣΤΟ ΓΑΛΑΤΣΙ

Πολύ πιο “καθαρά” έκανε το break η Νήαρ Ηστ στην άλλη ημιτελική σειρά. Η ομάδα της Καισαριανής είχε το προβάδισμα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και νίκησε εύκολα εκτός έδρας το Γαλάτσι 73-60, κάνοντας κι αυτή το 1-0. Η Νήαρ Ηστ δημιούργησε από την 1η περίοδο διαφορά 11 πόντων, την οποία αύξησε μέχρι τους 16 στο τέλος του 1ου ημιχρόνου (26-42) και τη συντήρησε σε όλο το δεύτερο μισό της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 26-42, 42-57, 60-73