Ο Πολυνίκης πέτυχε τη μεγαλύτερη νίκη της χρονιάς το βράδυ της Πέμπτης (24/3). Η ομάδα της Αγίας Βαρβάρας κατέβαλε τον Αθηναϊκό με 84-80 σε εξ αναβολής παιχνίδι για τη 19η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Α’ ΕΣΚΑ, παραμένοντας μαθηματικά στην κατηγορία. Αντιθέτως, την κατιούσα πήρε ο Αίολος-Ταύρος 2006, που υποβιβάστηκε και μαθηματικά.

Παράλληλα, ο Πολυνίκης έβαλε… φωτιά και στην κούρσα για τα playoffs, καθώς επέτρεψε στο Κουκάκι να “πιάσει” τον Αθηναϊκό μετά την άνετη νίκη του επί του Ιωνικού Ν.Φ. με 73-61 σε εξ αναβολής ματς για τη 13η αγωνιστική του 1ου ομίλου, έστω κι αν βρίσκεται σε μειονεκτική θέση στην ισοβαθμία. Κόντρα στον Ιωνικό τα τρίποντα έκαναν πάλι τη διαφορά υπέρ του Κουκακίου, το οποίο έβαλε 10 σουτ από την περίμετρο, είχε το προβάδισμα για πάνω από 37-38 λεπτά και ξέφυγε μέχρι και με 15 πόντους διαφορά στο 2ο ημίχρονο.

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΒΗΜΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΟΝΗ Ο ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ

Στο μοναδικό εξ αναβολής παιχνίδι που έγινε για το 2ο όμιλο (με το οποίο εξαλείφθηκαν όλες οι εκκρεμότητες) ο Μαραθώνας νίκησε τον ΟΚΑ Μεσογείων 70-62, ακόμα όμως δεν εξασφάλισε την παραμονή του. Κι αυτό διότι έχει να παίξει την τελευταία αγωνιστική με την Αναγέννηση Πετραλώνων (από την οποία είχε ηττηθεί με 81-55 στον 1ο γύρο), που έχει έναν αγώνα παραπάνω, με τον Φίλιππο εντός έδρας.

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (εξ αναβολής)

Κουκάκι – Ιωνικός Ν.Φ. 73-61 (13η αγωνιστική)
Πολυνίκης – Αθηναϊκός 84-80 (19η αγωνιστική)

11. ΜΕΝ Ιλίου 0-18 (-539) 18

* Ο Ιωνικός Ν.Φ. άρχισε το πρωτάθλημα με -1 βαθμό.

** Στα playoffs προκρίνονται οι πρώτες τέσσερις ομάδες του 1ου ομίλου και οι αντίστοιχες του 2ου (σύνολο οκτώ). Οι δύο ομάδες που θα φτάσουν στους Τελικούς, θα προβιβαστούν στη Γ’ Εθνική. Οι σειρές των playoffs είναι best of 3 (στις δύο νίκες).