Η Νήαρ Ηστ επιστρέφει δριμύτερη! Η ομάδα του Πέτρου Καραμπά συνέτριψε το Γαλάτσι 78-56 στο σχεδόν κατάμεστο κλειστό της Καισαριανής και με 2-0 νίκες επέστρεψε στη Γ’ Εθνική για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2014-15.

Όπως συνέβη και στο 1ο παιχνίδι της σειράς (73-60), έτσι και στο δεύτερο η Νήαρ Ηστ κυριάρχησε απόλυτα στο γήπεδο. Με όπλο το μακρινό σουτ (11 εύστοχα τρίποντα) οι γηπεδούχοι άρχισαν να ξεφεύγουν μετά το ισορροπημένο 1ο δεκάλεπτο (15-14), προηγήθηκαν με 51-33 στο 28’ και ανέβασαν τη διαφορά μέχρι την τελική διαφορά των 22 πόντων, εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών για τη μεγάλη επιστροφή στις εθνικές κατηγορίες.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 30-23, 53-40, 78-56

Η Ηλιούπολη αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει. Χάρις σε ένα ξέσπασμα στις αρχές της 4ης περιόδου η Ηλιούπολη έκανε το break στο Νέο Ψυχικό, επιβλήθηκε του Ποσειδώνα με 71-63 και μετέφερε την ημιτελική σειρά για τα Playoffs της Α’ ΕΣΚΑ σε 3ο do or die παιχνίδι!

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμα και με 11 πόντους διαφορά στο 3ο δεκάλεπτο, ενώ βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με 57-47 στο 29’, πριν αρχίσει το καθοριστικό ξέσπασμα των φιλοξενούμενων. Η Ηλιούπολη πέτυχε 15 συνεχόμενους πόντους στα επόμενα πέντε λεπτά, προηγήθηκε με 57-62 στο 34’ και φρόντισε να μην χάσει ξανά το προβάδισμα από εκεί και πέρα, ξεφεύγοντας μάλιστα και με οκτώ πόντους διαφορά στο 40’ (63-71).

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 38-32, 57-52, 63-71