Ο 2ος αγώνας για τον υπερπρωταθλητή της Α’ ΕΣΚΑ διήρκεσε ένα ημίχρονο. Από εκεί και πέρα η Νήαρ Ηστ πάτησε το γκάζι, διέλυσε την Ηλιούπολη 85-55, κάλυψε τη διαφορά με την οποία είχε ηττηθεί στο 1ο ματς (73-62) και κατέκτησε τον τίτλο του υπερπρωταθλητή στην κατηγορία.

Ο Φουστέρης (19 πόντοι) και ο Κουπίδης (15 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Νήαρ Ηστ, η οποία βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 43-40 στο 27’, όταν έκανε το ξέσπασμα που απλοποίησε την κατάσταση. Η ομάδα της Καισαριανής έκλεισε την 3η περίοδο με επιμέρους σκορ 14-1 και τη διατήρησε πάνω από τους 11 πόντους για πολλή ώρα. Φρόντισε πάντως να μην διατηρήσει μέχρι τέλους το σασπένς για την τελική έκταση της διαφοράς.

Με το σκορ 65-54 και 4’20’’ να απομένουν για τη λήξη, η Νήαρ Ηστ έκανε το δεύτερο μεγάλο ξέσπασμα στην αναμέτρηση. Και το καθοριστικό. Ολοκλήρωσε το ματς με επιμέρους σκορ 20-1 στα τελευταία τέσσερα λεπτά και πήρε τη νίκη και την επιθυμητή διαφορά, προκειμένου να στεφθεί πρωταθλήτρια της Α’ ΕΣΚΑ για 3η φορά συνολικά και για πρώτη φορά μετά το 1983!

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 29-30, 57-41, 85-55

Στο ματς που έριξε την αυλαία για τη σεζόν 2021-22 στην Α’ ΕΣΚΑ, ο Ποσειδώνας Νέου Ψυχικού νίκησε για δεύτερη φορά το Γαλάτσι 67-65 και κατετάγη 3ος. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 12 πόντους διαφορά στο 1ο δεκάλεπτο, εντούτοις είδαν την πλάτη του Γαλατσίου στην 3η περίοδο, ακόμα και με -8. Η διαφορά του 1ου αγώνα (56-71) δεν απειλήθηκε όμως ποτέ. Ίσα ίσα που ο Ποσειδώνας πήρε στο τέλος και τη νίκη.