Πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ (60-66), έφυγε με τη νίκη από τη Νέα Φιλαδέλφεια το Γαλάτσι, καθώς επικράτησε του Ιωνικού με 66-60 στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Α’ ΕΣΚΑ και παρέμεινε στην 1η θέση του 1ου ομίλου. Το Γαλάτσι είχε το προβάδισμα για 40 λεπτά και ξέφυγε ακόμα και με 24 πόντους διαφορά, πριν τη ροκανίσουν οι γηπεδούχοι στην τελευταία περίοδο.

Εύκολη βραδιά πέρασε η Άρτεμις Αχαρνών, που προηγήθηκε από την 1η περίοδο με 29-9 και συνέτριψε τη ΜΕΝ Ιλίου 104-54, σημειώνοντας ρεκόρ πόντων για τον 1ο όμιλο την τρέχουσα σεζόν. Στο μεταξύ, ένα εντυπωσιακό 3ο δεκάλεπτο (6-22 το επιμέρους σκορ) οδήγησε το Μαραθώνα στην εκτός έδρας νίκη επί του Φίλιππου με 64-58

Νίκη-οξυγόνο σημείωσε ο Αίολος Ταύρος επί του Κουκακίου με 66-63, παρότι δέχτηκε 13 τρίποντα από τους φιλοξενούμενους και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 13 πόντους διαφορά από την 1η περίοδο! Τέλος, ο Πολυνίκης ήταν εντυπωσιακός στο 1ο ημίχρονο (45-26), προηγήθηκε ακόμα και με 23 πόντους διαφορά και επιβλήθηκε εύκολα του ΓΣ Κηφισιάς με 82-61.

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΠΑΤΗΣΕ ΚΟΡΥΦΗ Η ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ

Επιβλητική ήταν η Ηλιούπολη απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης, καταφέρνοντας να φτάσει εύκολα στη νίκη με το εμφατικό 80-59. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στα μέσα της 2ης περιόδου και δεν απειλήθηκαν από εκεί και πέρα, ανεβαίνοντας παράλληλα στην 1η θέση της βαθμολογίας, εκμεταλλευόμενοι και το ρεπό της Νήαρ Ηστ.

Από εκεί και πέρα, σαρωτικός ήταν ο Ποσειδώνας στο Ψυχικό, όπου νίκησε εύκολα τον ΟΚΑ Μεσογείων 83-53, “χτίζοντας” από το 1ο δεκάλεπτο μία διψήφια διαφορά πόντων. Διά πυρός και σιδήρου απέδρασαν από το Βύρωνα οι Άγιοι Ανάργυροι, όπου κατέβαλαν τον Αθηναϊκό με 68-67 και με την 5η σερί νίκη τους παρέμειναν σε τροχιά ανόδου.

Ο Σπόρτιγκ δεν πτοήθηκε από το κακό ξεκίνημα και το αρχικό -12, ισορρόπησε γρήγορα το παιχνίδι και νίκησε στην παράταση τον Εύνικο 71-64, παρότι έβλεπε την πλάτη του αντιπάλου του για πάνω από 35 λεπτά! Τέλος, η Αναγέννηση Πετραλώνων επικράτησε στο ντέρμπι της… ουράς, καθώς νίκησε την Ίριδα Πετρούπολης 75-62.

* Ο Ιωνικός Ν.Φ. άρχισε το πρωτάθλημα με -1 βαθμό

** Εκκρεμούν ο αγώνας Κουκάκι – Άγιοι Ανάργυροι (8η αγωνιστική, 10/2, 22:00) και ολόκληρες οι αγωνιστικές 12η, 13η και 14η