Τίποτα δεν άλλαξε την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου στην Α’ ΕΣΚΑ. Στον 1ο όμιλο το Γαλάτσι πήρε το ντέρμπι της 22ης αγωνιστικής με τους Αγίους Αναργύρους (85-79) και κατέκτησε την πρώτη θέση και το απόλυτο πλεονέκτημα στα Playoffs, τα οποία θα αρχίσουν την επόμενη Δευτέρα (11/4).

Οι “Άγιοι”, από τη μεριά τους, κατέκτησαν τη 2η θέση παρά την ήττα και τη νίκη της Άρτεμης Αχαρνών επί του Αίολου Ταύρου με 62-59. Η Άρτεμις προηγήθηκε ακόμα και με 20 πόντους διαφορά στο 2ο ημίχρονο και παρότι απειλήθηκε στο τελευταίο λεπτό, πήρε μία νίκη γοήτρου και παρέμεινε στην 3η θέση. Τρίτος τερμάτισε ο Αθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε με περισσή άνεση του ΓΣ Κηφισιάς (78-49) και πήρε το τελευταίο “εισιτήριο” για τα Playoffs, αφήνοντας το Κουκάκι (που επικράτησε του Πολυνίκη με 76-71) εκτός νυμφώνος.

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΠΡΩΤΗ Η ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ

Στο 2ο όμιλο η Ηλιούπολη κρατούσε την τύχη στα χέρια της και δεν την άφησε να της φύγει, καθώς κατέβαλε την Ίριδα Πετρούπολης με 64-57 και κατέκτησε την 1η θέση. Δεύτερη τερμάτισε η Νήαρ Ηστ, που ηττήθηκε στο Περιστέρι από τον Φίλιππο 72-68 (παρότι έβαλε 16 τρίποντα!) και θα παίξει στα Playoffs, όπως και ο Ποσειδώνας Ψυχικού, που νίκησε δύσκολα τον Σπόρτιγκ 60-59, σε ένα ματς χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Από εκεί και πέρα, ο Απόλλωνας Σμύρνης ολοκλήρωσε την εντυπωσιακή πορεία του στο 2ο γύρο, κατακτώντας εν τέλει την 5η θέση στο 2ο όμιλο μετά την ευρεία νίκη επί του Εύνικου με 94-76, ενώ στο τελευταίο (αδιάφορο από βαθμολογικής πλευράς) παιχνίδι ο Μαραθώνας νίκησε την Αναγέννηση Πετραλώνων 76-71.

ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΤΩΝ PLAYOFFS*

• Γαλάτσι – Φίλιππος
  • Άγιοι Ανάργυροι – Ποσειδώνας Ψυχικού
  • Νήαρ Ηστ – Άρτεμις Αχαρνών
  • Ηλιούπολη – Αθηναϊκός

* Στην επόμενη φάση προκρίνονται οι ομάδες που θα φτάσουν πρώτες τις δύο νίκες, με αυτές που κατατάχθηκαν ψηλότερα στην κανονική περίοδο να έχουν το πλεονέκτημα έδρας. Best of three (στις 2 νίκες) είναι και οι σειρές της επόμενης φάσης, από τις οποίες θα αναδειχτούν οι (2) ομάδες που θα προβιβαστούν στη Γ’ Εθνική.