Σε… θρίλερ εξελίχθηκε ο άτυπος τελικός για την άνοδο στην Α’ ΕΣΚΑ. Εν τέλει επιβίωσε η Λυκόβρυση, η οποία κατέβαλε τους Θρακομακεδόνες με 80-78 και κατέκτησε την 1η θέση στα Playoffs της Β’ ΕΣΚΑ.

Οι γηπεδούχοι ευστόχησαν σε 15 τρίποντα και είχαν το προβάδισμα την περισσότερη ώρα. Στο 3ο δεκάλεπτο ξέφυγαν μάλιστα ακόμα και με 15 πόντους διαφορά χάρις σε ένα σερί 11-0, ωστόσο είδαν τους Θρακομακεδόνες να τη ροκανίζουν και να πλησιάζουν σε απόσταση αναπνοής στα τελευταία λεπτά. Άντεξαν, πάντως και κατέκτησαν την πολυπόθητη άνοδο.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 40-38, 65-55, 80-78

Στο τελευταίο ματς για τα Playouts η Υπεροχή σημείωσε μία άνευ αντικρίσματος νίκη επί της Νέας Μάκρης με 64-56, καταλαμβάνοντας έτσι τη 2η θέση στην ειδική βαθμολογία. Η ομάδα των Εξαρχείων δεν απέφυγε βέβαια τον υποβιβασμό στη Β’ ΕΣΚΑ, όπως και η Νέα Μάκρη.

Τα δεκάλεπτα: 9-10, 27-23, 42-42, 64-56