Ολοκληρώθηκε η 18η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Πρωταθλήματος της Β’ ΕΣΚΑ με την Νήαρ Ηστ να συνεχίζει τις υψηλές «πτήσεις» της νικώντας δύσκολα πάντως, εντός έδρας τον ΕΦΟΑ με 76-68.
Ακόμα μεγάλη νίκη πήρε ο Κούρος στο τέλος του αγώνα στην έδρα του Εθνικού Ελληνορώσων με 62-61 σε ένα σκληρό παιχνίδι. Ο Πολυνίκης είχε ένα εύκολο βράδυ απέναντι στο Χαλάνδρι το οποίο διέλυσε με 83-45. Στην κορυφή συνεχίζει να είναι ο Αργοναύτης μετά και το αποψινό πέρασμα του από τον Παιανία με 73-54. Η Άμιλλα πήρε σπουδαίο διπλό μέσα στην έδρα του Θεμιστοκλή με 61-55 σε ένα ματς που κρίθηκε από τις άμυνες. Μία σπουδαία νίκη πήρε η τελευταία Παλατιανή απέναντι στις Κουκουβάουνες σε μία «μάχη» παραμονής με 71-69.
Χάρη στην εξαιρετική άμυνα της και την καταπληκτική απόδοση των παικτών της, η Αναγέννηση πήρε μία τεράστια εντός έδρας νίκη απέναντι στον Αχαρνή με 74-72.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
Εθν. Ελλ.-Κούρος 61-62
Πολυνίκης-Χαλάνδρι 83-45
Νήαρ Ηστ-ΕΦΟΑ 76-68
Παιανία-Αργοναύτης 54-73
Θεμιστοκλής-Αμιλλα 55-61
Παλατιανή-Κουκ/νες 71-69
Αναγέννηση-Αχαρνής 74-72
Η Βαθμολογία:
1.Αργοναύτης 34 (16-2)
2. Νήαρ Ηστ 33 (15-3)
3. Αχαρνής 32 (14-4)
4. Κούρος 30 (12-6)
5. Άμιλλα 29 (11-7)
6. Αναγέννηση 29 (11-7)
7. Θεμιστοκλής 28 (10-8)
8. Πολυνίκης 28 (10-8)
9. Εθν. Ελλην. 25 (7-11)
10. Παιανίας 22 (4-14)
11. Κουκουβάουνες 22 (4-14)
12. Χαλάνδρι 21 (3-15)
13. Παλατιανή 21 (3-15)
14. ΕΦΟΑ 20 (2-16)
Τα φύλλα αγώνα:
Εθν. Ελλην. 61
Κούρος 62
Διαιτητές: Σκούτας, Φακώνας
Δεκάλεπτα: 16-12, 31-23, 53-50, 61-62.
ΕΘΝ. ΕΛ. (Ηρακλειανός): Γουρνέλος, Μπαλτάς 16 (3), Πολυχρονόπουλος, Βλάχος, Μπρατσιώτης 8 (1), Αγόρης 5 (1), Τερζής, Γκόφας 7 (1), Τσενές 11 (2), Τζαγκαράκης 14, Γεωργάκης.
ΚΟΥΡΟΣ (Καράμπελας): Τσόλας, Σιφναίος, Σπυρίδης 3, Καλούδης 3 (1), Μπίρμπας 11, Μαυρομιχάλης 17 (2), Παξινός 9 (1), Καπετάνος 17, Θεοφανίδης, Μπαλόπητος 2
Νήαρ Ηστ 76
ΕΦΟΑ 68
Διαιτητές: Χρηστίδης, Καλαντζής
Δεκάλεπτα: 8-20, 32-31, 61-46, 76-68.
ΝHAΡ ΗΣΤ (Ράπτης, Τούμπας): Θειακούλης, Χατζηκωστής 31 (6), Ζεχερλής 3 (1), Aντωνιάδης 7, Σκέντζος, Μάγκος 6, Δήμητσας 2, Γκόφας 8, Τσαντήλας 5 (1), Αττίκος 14.
EΦΟΑ (Ψυχογιόπουλος): Βλαχονάτσιος 13 (3), Λημνιός 2, Νουχάι, Αντωνόπουλος 6, Παπαδρόσου 13 (1), Κοντός, Ανδρέου, Τριγάζης 15 (4), Χαντζής 5 (1), Κίζηλης 2, Χατζημανωλάκης, Ντιφαντής 12.
Πολυνίκης 83
Χαλάνδρι 45
Διαιτητές: Λαζαρίδης, Δελδήμος
Δεκάλεπτα: 17-9, 38-26, 58-38, 83-45.
ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ (Στρατικόπουλος): Δημητρακούλης 4, Τσόλης 8, Μένος, Πανδής 10 (1), Βερβίτας 13, Μόρφος 10, Μπαραμπούτης 4, Χιώτης 17, Μαντζιώρης 11, Βαμβακίδης 6.
ΧΑΛΑΝ. (Καρούτζος): Μπαζώρας 9 (3), Μιχάλης, Σιαφάκας, Δούσης, Αποστολίδης, Δαμίγος 17, Αντωνόπουλος, Τσιάτσιος 13, Χατζημιχαήλ Π. 5, Χατζημιχαήλ Γ. 1, Ανδρίτσου, Αγγέλου.
Παιανία 54
Αργοναύτης 73
Διαιτητές: Χριστοδουλάκης, Γκανής
Δεκάλεπτα: 14-24, 9-20, 16-17, 15-12. 54-73.
ΠΑΙΑΝΙΑ (Μπράμος): Νιφόρας Γ. 14, Νιφόρας Π. 13 (2), Σκανδάλης 6, Μίχας 3 Σιδέρης 2, Σωτηρόπουλος 2, Στάμου 2, Δουβλαντώνης 2, Κωνσταντακόπουλος, Σπυρόπουλος, Μιμάνι 5, Αγγελής 5.
Εθν. Ελλην. 61
Κούρος 62
Διαιτητές: Σκούτας, Φακώνας
Δεκάλεπτα: 16-12, 31-23, 53-50, 61-62.
ΕΘΝ. ΕΛ. (Ηρακλειανός): Γουρνέλος, Μπαλτάς 16 (3), Πολυχρονόπουλος, Βλάχος, Μπρατσιώτης 8 (1), Αγόρης 5 (1), Τερζής, Γκόφας 7 (1), Τσενές 11 (2), Τζαγκαράκης 14, Γεωργάκης.
ΚΟΥΡΟΣ (Καράμπελας): Τσόλας, Σιφναίος, Σπυρίδης 3, Καλούδης 3 (1), Μπίρμπας 11, Μαυρομιχάλης 17 (2), Παξινός 9 (1), Καπετάνος 17, Θεοφανίδης, Μπαλόπητος 2.
Αναγέννηση 74
Αχαρνής 72
Διαιτητές: Μπούκας, Γιακείμη
Δεκάλεπτα: 18-13, 32-29, 53-55, 74-72.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Τσιτσόπουλος): Ιμπραημάκης 2, Παπαδημητρίου 3 (1), Σίμος 2, Χότζα, Παυλίδης 4, Σαραντόπουλος, Παρασκευόπουλος, Τόρα 11 (1), Ροκάς, Τσίτουρας 15 (2), Διονυσόπουλος 6 (1), Αναστασόπουλος 29 (5).
ΑΧΑΡΝΗΣ (Τσαπάκης, Φραγκούλης): Μπρατσιάκος 3 (1), Ζέρβας 14 (3), Δέδες, Καϋμενάκης, Ρωμοσιός 5, Σαρακασίδης 14 (1), Χριστοφάκης 15 (1), Κακουλίδης, Μπούα 9 (1), Αναστόπουλος, Μυστίλογλου 3, Λίτσος 9.