Βόλτα στο Λαγονήσι έκανε ο Χολαργός, όπου συνέτριψε την τοπική ομάδα 85-52 και παρέμεινε αήττητος -και συνάμα πρώτος- στον 1ο όμιλο της Β’ ΕΣΚΑ μετά το πέρας της 4ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Νίκου Λινιξυλάκη βρέθηκε πίσω στο σκορ με 13-10 στο 1ο δεκάλεπτο, ολοκλήρωσε όμως το παιχνίδι με επιμέρους σκορ 39-75 από εκεί και πέρα! Ο Χολαργός προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 14′ και όχι όμως δεν είδε ξανά την πλάτη των γηπεδούχων, αλλά εκτόξευσε στη συνέχεια τη διαφορά μέχρι τους 33 πόντους χάρις σε ένα σερί 0-19!

Το χαμένο έδαφος άρχισε να καλύπτει ο Κούρος. Η ομάδα της Αναβύσσου νίκησε εύκολα την Τούφα 69-51 και άρχισε την αναρρίχηση στη βαθμολογία του ομίλου μετά τη 2η σερί νίκη του.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια επιβλητική εμφάνιση έκανε ο Χαραυγιακός κόντρα στη Νέα Μάκρη (68-43), ενώ την πρώτη του νίκη σημείωσε ο Προμηθέας επί της Άνοιξης με 59-57, όπως και ο Τυφώνας, που έλεγξε το ματς μετά το 1ο δεκάλεπτο και παρέσυρε τον Άρη Πετρούπολης (85-62).

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΠΗΡΕ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ Η ΑΜΙΛΛΑ

Η Άμιλλα επικράτησε στο μεγάλο ματς του 2ου ομίλου, καθώς υποχρέωσε τη Δόξα Βύρωνα στην πρώτη της ήττα με 74-71. Παράλληλα, η ομάδα του Περιστερίου έκανε το 3/3 και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας κερδίσει τα τρία παιχνίδια της με συνολική διαφορά επτά πόντων!

Σεφτέ στις νίκες έκανε η Λυκόβρυση, που “έτρεξε” ένα σερί 0-12 στη 2η περίοδο, ξέφυγε με 24 πόντους διαφορά στην 3η και επικράτησε εύκολα εκτός έδρας του Καρέα με 50-37, παρότι έβαλε μόνο δύο πόντους στο 4ο δεκάλεπτο. Στο μεταξύ, σπουδαίο “διπλό” επί του Βριλησσιακού σημείωσε η Υπεροχή Εξαρχείων με 60-63, ενώ τη 2η σερί νίκη της σημείωσε η Παλατιανή, στην έδρα του Μελά Αγίου Ελευθερίου με 75-68.

3ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΜΟΝΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΟΙ ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ

Στον 3ο όμιλο οι Θρακομεδόνες επικράτησαν στο ντέρμπι κορυφής των Γλυκών Νερών με 60-55 και έκαναν το 3/3, ενώ αήττητος παρέμεινε και ο σαρωτικός Πανελλήνιος, που συνέτριψε με 37 πόντους διαφορά τον Ζεύς Ερυθρού (90-53).

Στα άλλα δύο παιχνίδια οι Κουκουβάουνες άλωσαν τον Παπάγο, όπου επιβλήθηκαν της Ολυμπιάδας με 72-58, ενώ δύσκολο έργο είχε η Ολυμπιάδα Πετρούπολης απέναντι στον ΟΦΗ Ηρακλείου, πήρε όμως το ροζ φύλλο αγώνα με 76-73. Οι γηπεδούχοι απώλεσαν διαφορά 12 πόντων στο 2ο ημίχρονο, βρέθηκαν πίσω στο σκορ με -7 στην 3η, στάθηκαν όμως όρθιοι και πήραν τη νίκη χάρις στην ευστοχία τους από μακρινή απόσταση (11/29 τρίποντα).

16-18, 19-22, 9-14, 14-18
Ολυμπιάδα Παπάγου (Μελισσάρης, Παπαδόπουλος) :Κανελλόπουλος Δ. 2, Ευγενίου 10, Καγιάντζας 8, Κοκοτσάκης 14, Κολλιόπουλος 3, Μαρίνος, Γεωργιόπουλος 4, Πάνου 6, Παπακων/λος, Κώτσης 2, Ρεζκ 2, Λαϊνάς 7.
Κουκουβάουνες (Κουκλάκης, Μπαζιάνας):Χασαπόπουλος 7, Καρακώστας 22, Σκουτέλης, Αγγελόπουλος, Λεοντόπουλος 11, Κρίκης, Παπαθανασίου 15, Ευαγγελιάδ ης 5, Κούτρας 9, Λαδικός 3.

ΑΟ ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΩΝ 60
ΓΣ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ 55
Διαιτητές: Μαρτινάκος, Μανιάκη
Δεκάλεπτα: 15-8, 27- 32, 44-41, 60-55
Θρακομακεδόνες: Ανδρουλάκης 3 (1), Καραθανασόπουλος 12 (3), Φλούδας, Καλιάρας 7 (1), Γκρινιάρης, Ιωάννου 15, Φαναριώτης 2, Σαλτουρίδης, Ζήσης 3, Καραθανασόπουλος Αλ. 14, Βαρελάς, Κεράτσας 4.
Γλυκά Νερά (Κατσαμπέκης): Φουρλάρης 4, Τουλιάτος, Γαϊτανάκης 9 (2), Πολυμενάκος 5, Ντάουντ 2, Ηλιόπουλος 10 (1), Τζάτζας 10 (1), Φωτίου 3 (1), Τσατσαρης, Σταύρου 3, Σακελλαρίδης 9.

* Στην Α’ ΕΣΚΑ προβιβάζονται απευθείας οι πρωταθλήτριες ομάδες κάθε ομίλου. Επίσης, θα προβιβαστεί άλλη μία ομάδα, η οποία θα προκύψει από τα playoffs, στα οποία θα συμμετάσχουν αυτές που θα καταλάβουν τη 2η θέση σε κάθε όμιλο.

* Στη Γ’ ΕΣΚΑ υποβιβάζονται απευθείας οι τελευταίες δύο ομάδες από τον 1ο και το 2ο όμιλο και η τελευταία από τον 3ο. Επίσης, θα υποβιβαστούν άλλες δύο ομάδες μέσω των playouts, στα οποία θα συμμετάσχουν αυτές που θα καταλάβουν την 8η θέση σε κάθε όμιλο.