Μία μεγάλη έκπληξη λίγο έλειψε να καταγραφεί το βράδυ της Πέμπτης (18/11) στο Ηράκλειο, εκεί όπου ο Πανελλήνιος χρειάστηκε παράταση, προκειμένου να καταβάλει τον ΟΦΗ με 75-67 και να παραμείνει αήττητος στον 3ο όμιλο της Β’ ΕΣΚΑ μετά το πέρας της 5ης αγωνιστικής.

Οι “ολυμπιονίκες” έκλεισαν την 1η περίοδο με διαφορά 10 πόντων (8-18) και τη διεύρυναν μέχρι και τους 15 στην 3η, ωστόσο είδαν τον ΟΦΗ να κάνει την ανατροπή, να στέλνει το ματς στην παράταση και στο 42′ να προηγείται για πρώτη φορά μετά το 4′! Ο Πανελλήνιος βρήκε όμως τον τρόπο να αντιδράσει και με οδηγούς τους Καπινιάρη, Κούρτη και Κορρέ, έκλεισε το παιχνίδι με σερί 0-10 και εν τέλει σημείωσε την 3η νίκη του σε ισάριθμους αγώνες.

Το σερί τους διατήρησαν πάντως και οι άλλες δύο αήττητες ομάδες του 3ου ομίλου -και αυτές εκτός έδρας. Η Ολυμπιάδα Πετρούπολης είχε 14/34 τρίποντα στις Κουκουβάουνες, όπου ξέφυγε ακόμα και με 23 πόντους διαφορά στο 2ο ημίχρονο και έφτασε με περισσή ευκολία στην 3η νίκη της με 80-70. Οι Θρακομακεδόνες, από την άλλη, δυσκολεύτηκαν στο Μενίδι, αλλά παρότι έχασαν διαφορά 14 πόντων στο 2ο ημίχρονο (οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μάλιστα για λίγο στην 4η περίοδο), νίκησαν τους Αχαρνής 72-66 και έκαναν το 4/4.

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΕΤΡΕΧΕ ΜΕ 104 Ο ΧΟΛΑΡΓΟΣ

Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Χολαργός, που συνέτριψε τον Προμηθέα 104-47 και ξέφυγε ακόμα περισσότερο (με δύο βαθμούς διαφορά πλέον) στην κορυφή του 1ου ομίλου, εκμεταλλευόμενος και τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής. Αποτελέσματα όπως το σπουδαίο “διπλό” επί της Τούφας που πήρε ο Τυφώνας, ο οποίος επικράτησε με 73-68, βάζοντας τα θεμέλια της νίκης με την ευστοχία του (24/48 σουτ) και τη διαφορά των 15 πόντων που “έχτισε” από το 1ο δεκάλεπτο.

Εκτός έδρας νίκη σημείωσε και ο Κούρος στην Άνοιξη με 62-61, στο πιο “κλειστό” ματς της βραδιάς. Αντιθέτως, εύκολο έργο είχε η Νέα Μάκρη με αντίπαλο το Λαγονήσι, καθώς απομακρύνθηκε από την 1η περίοδο με διαφορά 19 πόντων και πήρε στο ρελαντί τη νίκη με 70-55. Τέλος, το 2ο ροζ φύλλο αγώνα της χρονιάς συνέλλεξε ο Άρης Πετρούπολης, που κατέβαλε τον Χαραυγιακό με 56-52, παρότι είχε 2/22 τρίποντα και είδε ένα προβάδισμα 13 πόντων να μειώνεται μέχρι τη μία κατοχή στο 4ο δεκάλεπτο.

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΗ Η ΑΜΙΛΛΑ

Η Άμιλλα δεν έκανε στάση ούτε στο Ίλιον. Χάρις σε ένα ξέσπασμα (0-10) στο 3ο δεκάλεπτο, η ομάδα του Περιστερίου δημιούργησε διαφορά 23 πόντων και νίκησε εύκολα εκτός έδρας την Παλατιανή 77-60, παραμένοντας πρώτη και αήττητη στο 2ο όμιλο. Η Δόξα Βύρωνα δυσκολεύτηκε ένα ημίχρονο, αλλά επέστρεψε στις επιτυχίες μετά την (πρώτη) ήττα της προηγούμενης εβδομάδας. Ξεπέρασε το κακό ξεκίνημα, είχε σταθερά το προβάδισμα μετά το πρώτο πεντάλεπτο και νίκησε τον Βριλησσιακό 75-67, έχοντας ξεφύγει ακόμα και με διαφορά 17 πόντων στις αρχές της 4ης περιόδου.

Το αήττητο του Οίον Αγίου Στεφάνου διακόπησε στα Εξάρχεια, όπου η Υπεροχή επικράτησε με 59-50 σε ένα από τα πλέον ενδιαφέροντα παιχνίδια του 2ου ομίλου. Την πρώτη του νίκη πέτυχε ο Θεμιστοκλής, που προηγήθηκε από την 1η περίοδο με διψήφια διαφορά πόντων, ξέφυγε με +23 στο 2ο ημίχρονο και επιβλήθηκε εύκολα του Καρέα με 70-57. Τέλος, η Λυκόβρυση δεν χαρίστηκε στο Μελά Άγιο Ελευθέριο, προηγήθηκε από το 1ο δεκάλεπτο με 25-4 και πήρε τη νίκη με το επιβλητικό 81-48.