Ο Πανελλήνιος δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στις Κουκουβάουνες, έφτασε στην επιβλητική νίκη με 88-57 και παρέμεινε αήττητος στον 3ο όμιλο της Β’ ΕΣΚΑ. Οι “ολυμπιονίκες” ξεπέρασαν το κακό ξεκίνημα, έκλεισαν το 1ο δεκάλεπτο με σερί 12-0 και προβάδισμα 11 πόντων (21-10), ωστόσο το ματς το “καθάρισαν” στο 2ο ημίχρονο, όταν έκαναν ένα νέο ξέσπασμα (16-0) και ξέφυγαν ακόμα και με 33 πόντους διαφορά στην 4η περίοδο.

Αήττητη παρέμεινε και η Ολυμπιάδα Πετρούπολης, καθώς ξέφυγε από την 1η περίοδο με διαφορά 11 πόντων, δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα και νίκησε τα Γλυκά Νερά 72-63, βασιζόμενη στην ευστοχία της από μακρινή απόσταση (10 τρίποντα). Στην κορυφή του 3ου ομίλου, βέβαια, παραμένουν οι Θρακομακεδόνες, οι οποίοι πέρασαν χωρίς προβλήματα και από τον Παπάγο, όπου κατέβαλαν εύκολα την Ολυμπιάδα με 80-68. Τέλος, οι Αχαρνής σημείωσαν την πρώτη τους νίκη, εκτός έδρας μάλιστα, επί του Ζευς Ερυθρού με 49-39.

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: 5/5 ΟΙ ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΙ, ΖΟΡΙΣΤΗΚΕ Η ΑΜΙΛΛΑ

Οι έδρες κυριάρχησαν στα παιχνίδια της αγωνιστικής στο 2ο όμιλο. Μία από τις πέντε γηπεδούχους ήταν φυσικά και η πρωτοπόρος Άμιλλα Περιστερίου, η οποία δυσκολεύτηκε πολύ απέναντι στον πολύ εύστοχο Μελά Άγιο Ελευθέριο (είχε 12/31 τρίποντα), αλλά πήρε τη νίκη με 79-74 χάρις σε ένα σερί 13-0 στην 4η περίοδο. Σημαντική νίκη επί της Δόξας Βύρωνα πέτυχε το Οίον, πιο δύσκολα πάντως απ’ ότι δείχνει το τελικό 71-59, αφού η ομάδα του Αγίου Στεφάνου χρειάστηκε ένα σερί 10-0 στο 4ο δεκάλεπτο, για να αποσπαστεί στο σκορ.

Από εκεί και πέρα, ο Βριλησσιάκος ανέτρεψε διαφορά 13 πόντων και νίκησε την Παλατιανή 62-58, παρότι έβλεπε την πλάτη της αντιπάλου του για σχεδόν 35 λεπτά, ενώ ο Θεμιστοκλής ξέφυγε με 24 πόντους διαφορά στο 2ο ημίχρονο και νίκησε εύκολα τη Λυκόβρυση 70-53. Τέλος, την πρώτη του νίκη σημείωσε ο Καρέας επί της Υπεροχής Εξαρχείων με 63-59, έχοντας μάλιστα σταθερά το προβάδισμα μετά την 1η περίοδο, ακόμα και με 14 πόντους διαφορά.

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΣΤΑΘΗΚΑΝ ΟΡΘΙΟΙ Ο ΤΥΦΩΝΑ ΚΑΙ Η ΤΟΥΦΑ ΤΩΝ 16 ΤΡΙΠΟΝΤΩΝ!

Ο Χολαργός διατήρησε τη διαφορά των δύο βαθμών στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του 1ου ομίλου μετά την άνετη εντός έδρας νίκη επί της Άνοιξης με 86-65. Στο κλειστό του Ηρακλείου ο Τυφώνας πέταξε στα σκουπίδια διαφορά 16 πόντων (31-15 στο 10’), βρέθηκε πίσω στο σκορ στην 4η περίοδο, αλλά βρήκε τον τρόπο να καταβάλει τον Κούρο με 63-59.

Συναρπαστικός αγώνας έγινε και στην Ηλιούπολη, όπου η Τούφα είχε 16/29 τρίποντα και προηγήθηκε με 15 πόντους διαφορά στο 2ο δεκάλεπτο, εντούτοις χρειάστηκε παράταση για να καταβάλει τον Χαραυγιακό με 95-85. Οι έδρες… έπεσαν και στα άλλα δύο ματς της ημέρας, αφού η Νέα Μάκρη νίκησε τον Προμηθέα 71-61 και ο Άρης Πετρούπολης το Λαγονήσι 63-56.

Δεκάλεπτα: 21-10, 39-31, 69-44, 88-57
Πανελλήνιος (Λημναίος-Καπετανάκης): Ντιβάιν 7 (1), Καπινιάρης 7 (1), Κούρτης 11 (3), Ζαχάρος 3 (1), Λέκκας 2, Παπανίκος 20 (5), Τσακαλάκης 10, Αρμπελιάς 2, Αθανασόπουλος, Κατιάκος 21, Κορρές 2.

* Στην Α’ ΕΣΚΑ προβιβάζονται απευθείας οι πρωταθλήτριες ομάδες κάθε ομίλου. Επιπλέον, θα προβιβαστεί άλλη μία ομάδα, η οποία θα προκύψει από τα playoffs. Σε αυτά θα συμμετάσχουν οι ομάδες που θα καταλάβουν τη 2η θέση σε κάθε όμιλο.
* Στη Γ’ ΕΣΚΑ υποβιβάζονται απευθείας οι τελευταίες δύο ομάδες από τον 1ο και το 2ο όμιλο και η τελευταία από τον 3ο. Επίσης, θα υποβιβαστούν άλλες δύο ομάδες μέσω των playouts, στα οποία θα συμμετάσχουν αυτές που θα καταλάβουν την 8η θέση σε κάθε όμιλο.