Η Ολυμπιάδα Πετρούπολης πήρε το μεγάλο ντέρμπι κορυφής της 7ης αγωνιστικής στον 3ο όμιλο, καθώς νίκησε εκτός έδρας τους Θρακομακεδόνες 67-58 και παρέμεινε στην κορυφή μαζί με τον Πανελλήνιο. Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (23-37) και έλεγξαν το παιχνίδι σε όλο το 2ο ημίχρονο, όταν ξέφυγαν ακόμα και με 13 πόντους διαφορά.

Στο μεταξύ, ο Πανελλήνιος κέρδισε εύκολα άλλο ένα ματς, αυτή τη φορά στα Γλυκά Νερά με 64-49. Στο ντέρμπι ουραγών του 3ου ομίλου ο ΟΦΗ Ηρακλείου προηγήθηκε ακόμα και με 17 πόντους διαφορά στο 2ο ημίχρονο και επιβλήθηκε εύκολα του Δία Ερυθρού με 70-62, παίρνοντας έτσι το πρώτο του φετινό ροζ φύλλο ύστερα από τέσσερις “κλειστές” ήττες σε ισάριθμα ματς. Τέλος, οι Αχαρνής επικράτησαν εύκολα της Ολυμπιάδας Παπάγου με 60-46 χάρις σε ένα εντυπωσιακό σερί 17-0 στο 2ο ημίχρονο.

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΣΑΡΩΤΙΚΟΣ Ο ΧΟΛΑΡΓΟΣ

Άλλον έναν περίπατο έκανε ο Χολαργός στον 1ο όμιλο, αφού σάρωσε εκτός έδρας τη Νέα Μάκρη με 49 πόντους διαφορά (41-90) και έκανε το 6/6! Σπουδαίο “διπλό” στην Ανάβυσσο επί του Κούρου (60-74) σημείωσε ο Χαραυγιακός, ο οποίος έκλεισε τη 2η περίοδο με επιμέρους σκορ 5-27 χάρις σε ένα απίστευτο σερί 0-20 και προηγήθηκε ακόμα και με 23 πόντους διαφορά.

Τη δεύτερη νίκη του σημείωσε ο Προμηθέας, που επικράτησε εκτός έδρας του Άρη Πετρούπολης με 65-64 χάρις σε λέι απ του Βενιτουράκη 7 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, σε ένα πολύ “κλειστό” ματς με 14 αλλαγές προβαδίσματος. Τέλος, επιβλητική ήταν η Τούφα, που συνέτριψε το Λαγονήσι 77-49, ενώ δύσκολο “διπλό” σημείωσε στην Άνοιξη ο Τυφώνας με 74-69.

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΣΤΑΘΗΚΕ ΟΡΘΙΑ Η ΑΜΙΛΛΑ

Η Άμιλλα βρέθηκε κατάφατσα με την πρώτη ήττα της χρονιάς στο 2ο όμιλο, κατόρθωσε πάλι όμως να την αποφύγει. Η ομάδα του Περιστερίου είδε την πλάτη της Λυκόβρυσης με οκτώ πόντους διαφορά στα τέλη της 3ης περιόδου, άρχισε όμως την 4η με σερί 0-8 και απέδρασε εν τέλει με την 6η νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια με 55-62.

Εύκολο βράδυ πέρασε η Δόξα Βύρωνα με αντίπαλο τον Καρέα, τον οποίον νίκησε 66-45, έχοντας το προβάδισμα σχεδόν για 40 λεπτά. Ο Βριλησσιακός τα βρήκε σκούρα για τρία δεκάλεπτα (57-53) στην έδρα του ουραγού Μελά Άγιου Ελευθέριου, ωστόσο άρχισε το 4ο με σερί 0-11, ολοκλήρωσε την τελευταία περίοδο με επιμέρους σκορ 3-24 και πήρε εν τέλει εύκολα τη νίκη με 60-77.

Σχετικά εύκολα επιβλήθηκε η Υπεροχή Εξαρχείων του Θεμιστοκλή με 61-53, καθώς προηγήθηκε ακόμα και με 20 πόντους διαφορά στο 2ο ημίχρονο., ενώ ακόμα πιο εύκολο βράδυ πέρασε το Οίον Αγίου Στεφάνου στο Ίλιον, όπου νίκησε 68-47 την Παλατιανή.

Ρεπό: Γλυκά Νερά

* Στην Α’ ΕΣΚΑ προβιβάζονται απευθείας οι πρωταθλήτριες ομάδες κάθε ομίλου. Επιπλέον, θα προβιβαστεί άλλη μία ομάδα, η οποία θα προκύψει από τα playoffs. Σε αυτά θα συμμετάσχουν οι ομάδες που θα καταλάβουν τη 2η θέση σε κάθε όμιλο.
* Στη Γ’ ΕΣΚΑ υποβιβάζονται απευθείας οι τελευταίες δύο ομάδες από τον 1ο και το 2ο όμιλο και η τελευταία από τον 3ο. Επίσης, θα υποβιβαστούν άλλες δύο ομάδες μέσω των playouts, στα οποία θα συμμετάσχουν αυτές που θα καταλάβουν την 8η θέση σε κάθε όμιλο.