Το μεγάλο ματς της 8ης αγωνιστικής στη Β’ ΕΣΚΑ είχε “αφεντικό” τον Πανελλήνιο. Οι “ολυμπιονίκες” επιβλήθηκαν των Θρακομακεδόνων με 63-55 στο ντέρμπι κορυφής του 3ου ομίλου, παρέμειναν αήττητοι και ανέβηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Πανελλήνιος δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα στο παιχνίδι, ξέφυγε από την 1η περίοδο με διαφορά εννέα πόντων και παρότι δεν μπόρεσε να τη διευρύνει πάνω από τους 10, έλεγξε μέχρι τέλους το ματς.

Οι πόντοι του Πανελληνίου (Λημναίος-Καπετανάκης): Ντιβάιν, Καπινιάρης 7 (1), Κούρτης 13 (2), Ζαχάρος, Λέκκας, Παπανίκος 2, Τσακαλάκης, Αρμπελιάς, Αθανασόπουλος 7 (1), Κατιάκος 20, Κουμουνδούρος,6, Κορρές 8 (1).

Μόνο ντέρμπι δεν έγινε στο ματς μεταξύ των δύο Ολυμπιάδων. Η Ολυμπιάδα Πετρούπολης νίκησε εύκολα την αντίστοιχη του Παπάγου 74-59 και παρέμεινε αήττητη (και αυτή) έπειτα από έξι αγώνες, έχοντας 11/24 τρίποντα και το προβάδισμα από το 1ο μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Από εκεί και πέρα, ο ΟΦΗ Ηρακλείου επιβλήθηκε των Αχαρνών με 63-53, έχοντας σταθερά το προβάδισμα μετά τα πρώτα 5-6 λεπτά, ενώ ο Ζευς Ερυθρού νίκησε τις Κουκουβάουνες 73-70, παρότι ακολουθούσε στο σκορ μέχρι το 37’ και βρέθηκε πίσω ακόμα και με 13 πόντους διαφορά.

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΑΝΕΤΡΕΨΕ ΔΙΑΦΟΡΑ 15 ΠΟΝΤΩΝ Ο ΧΟΛΑΡΓΟΣ

Ο Χολαργός τα… χρειάστηκε για 35 λεπτά απέναντι στον Άρη Πετρούπολης, κατάφερε όμως να ανατρέψει διαφορά 15 πόντων μετά την ανάπαυλα, να βάλει 37 στην 4η περίοδο και να πάρει τη νίκη με το πλασματικό 93-78! Οι γηπεδούχοι έβλεπαν σταθερά την πλάτη του Άρη από το 13’ έως το 35’ και απειλήθηκαν σοβαρά με την πρώτη τους ήττα. Αντ’ αυτού όμως έκαναν το 7/7 στον 1ο όμιλο.

Συναρπαστικό ματς έγινε στο Λαγονήσι, όπου ο Κούρος έχασε προβάδισμα 11 πόντων, βρέθηκε πίσω με 10 στο 2ο ημίχρονο, βρήκε όμως τον τρόπο να νικήσει την ομώνυμη ομάδα με 66-62. Η Τούφα ξέφυγε από την 1η περίοδο με 16 πόντους διαφορά, διεύρυνε το προβάδισμα της μέχρι το +20 στο 2ο ημίχρονο και σάρωσε εκτός έδρας τον Προμηθέα 87-70.

Ο Χαραυγιακός κυριάρχησε απόλυτα στο ματς με τον Τυφώνα, αφού προηγήθηκε με 27-13 στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου, ξέφυγε ακόμα και με 26 πόντους διαφορά στο 2ο ημίχρονο και πήρε το ροζ φύλλο με σκορ 69-51.

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΑΠΙΘΑΝΟ ΣΕΡΙ 0-24 Η ΑΜΙΛΛΑ, ΤΡΟΜΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ Ο ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ

Και τώρα… άντε πιάστε την! Η Άμιλλα νίκησε εκτός έδρας τον Βριλησσιακό 61-54, έκανε το 7/7 στο 2ο όμιλο και απομακρύνθηκε κατά τρεις βαθμούς στην κορυφή της βαθμολογίας. Η ομάδα του Περιστερίου χρειάστηκε ένα απίστευτο σερί 0-24 στο 2ο δεκάλεπτο, προκειμένου να δημιουργήσει διαφορά 21 πόντων και να αντέξει εν τέλει στην αντεπίθεση διαρκείας των γηπεδούχων, οι οποίοι προηγήθηκαν τρεις φορές στην 4η περίοδο.

Την ανοδική πορεία του, βέβαια, συνεχίζει και το Οίον Αγίου Στεφάνου, που σάρωσε τον ουραγό Μελά Άγιο Ελευθέριο 81-54 και… ακονίζει τα ξίφη του ενόψει του ντέρμπι κορυφής με την Άμιλλα την επόμενη εβδομάδα. Απρόσμενα εύκολο βράδυ πέρασε ο Θεμιστοκλής με αντίπαλο τη Δόξα Βύρωνα, την οποία διέλυσε 92-59, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 11 πόντους διαφορά στην 1η περίοδο και μέχρι το 17’ έβλεπε την πλάτη των φιλοξενούμενων. Ο Θεμιστοκλής έκανε το εξωφρενικό επιμέρους σκορ 74-31 μετά την 1η περίοδο!

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Λυκόβρυση απέδρασε με το “διπλό” από την έδρα της Υπεροχής Εξαρχείων με 70-67, ενώ η Παλατιανή επιβλήθηκε εκτός έδρας του Καρέα με 67-62.

Ρεπό: Θρακομακεδόνες

* Στην Α’ ΕΣΚΑ προβιβάζονται απευθείας οι πρωταθλήτριες ομάδες κάθε ομίλου. Επιπλέον, θα προβιβαστεί άλλη μία ομάδα, η οποία θα προκύψει από τα playoffs. Σε αυτά θα συμμετάσχουν οι ομάδες που θα καταλάβουν τη 2η θέση σε κάθε όμιλο.
* Στη Γ’ ΕΣΚΑ υποβιβάζονται απευθείας οι τελευταίες δύο ομάδες από τον 1ο και το 2ο όμιλο και η τελευταία από τον 3ο. Επίσης, θα υποβιβαστούν άλλες δύο ομάδες μέσω των playouts, στα οποία θα συμμετάσχουν αυτές που θα καταλάβουν την 8η θέση σε κάθε όμιλο.