Ο Παναθηναϊκός πήρε τον 1ο γύρο των Τελικών του πρωταθλήματος Παίδων της ΕΣΚΑ, καθώς επικράτησε του Περιστερίου με 77-76 στην παράταση, σε ένα ματς στο οποίο καμία από τις ομάδες δεν μπόρεσε να προηγηθεί με διαφορά μεγαλύτερη των τεσσάρων πόντων!

Ο Νεοκλής Αβδάλας πέτυχε 32 πόντους και ήταν ο ηγέτης των “πράσινων”, αλλά ο Ανδρέας Κουστένης σημείωσε το νικητήριο καλάθι 28,6’’ πριν από τη λήξη. Στην αντίπερα όχθη οι Μαραγκουδάκης (30 πόντοι) και Χαβουτσάς (21 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι του Περιστερίου.

Ο πρώτος τελικός ήταν πραγματικό ντέρμπι στο κλειστό “Παύλος Γιαννακόπουλος”. Για ένα ημίχρονο καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να απομακρυνθεί από την άλλη με περισσότερους από 2-3 πόντους και αυτό δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο, με τους “πράσινους” και τους “κυανοκίτρινους” να ανταλλάσσουν διαρκώς το προβάδισμα.

ΣΥΝΑΡΠΑΣΤΙΚΟ ΤΟ ΦΙΝΑΛΕ

Οι γηπεδούχοι ήταν η πρώτη ομάδα που κατόρθωσε να “ξεφύγει” με διαφορά μεγαλύτερη από μία κατοχή στο 4ο δεκάλεπτο (62-58 στο 35’), ποτέ όμως δεν αισθάνθηκε άνετα. Το Περιστέρι δεν τους άφησε. Η ομάδα των δυτικών προαστίων προηγήθηκε μάλιστα με 67-69 χάρις σε λέι-απ του Μαραγκουδάκη 27,4’’ πριν από τη λήξη, αλλά ο Αβδάλας ισοφάρισε το σκορ με 2/2 βολές στα 13,7’’ και έστειλε το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο το Περιστέρι προηγήθηκε 71-74 στο 43’, ωστόσο ο Αβδάλας μείωσε με εντυπωσιακό alley-oop κάρφωμα στο transition και 1’10’’ έκανε το σκορ 75-74 με 2/2 βολές. Ακολούθησε καλάθι του Χαβουτσά (75-76) και εν τέλει το νικητήριο καλάθι του Κουστένη 28,6’’ πριν από το τέλος, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να σκοράρουν.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 40-39, 55-53, 69-69 (κ.α.), 77-76

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 77
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 76
Διαιτητές: Ραχιώτης, Σπυρόπουλος
Δεκάλεπτα: 25-24, 40-39, 55-53, 69-69 (καν. διάρκεια), 77-76
Παναθηναϊκός (Σιούτης, Μπουντας): Ζερβός 11 (2), Κουστένης 25, Αδαμόπουλος 2, Αβδάλας 34 (2), Ρημαγμός 3 (1), Αθανασόπουλος, Βλάσσης 2, Μπίνης, Νταψής.
Περιστέρι (Δελή, Σκουφάκης): Φούντας, Πολίτης, Μαραγκουδάκης 28, Πασχάλης 16 (3), Κολοβός, Σταθόπουλος, Παλληκαράς 8, Παγώνης 3 (1), Λιοσάτος, Χαβουτσάς 21.

ΣΤΗΝ 3Η ΘΕΣΗ ΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΠΛΑΤΩΝ

Στη σειρά για τις θέσεις 3-4 τα Εκπαιδευτήρια Πλάτωνα νίκησαν εκτός έδρας τη Δάφνη Δαφνίου 70-51 και κατετάγησαν 3α με 2-0 νίκες.