Εκμεταλλευόμενο την τρανή διαφορά ποιότητας με τον αποψινό του αντίπαλο, το Αιγάλεω έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στην ΑΕΚ Περιστερίου και επικρατώντας έναντί της με το επιβλητικό 89-40 κατάφερε να γίνει η πρώτη ομάδα του Final Four του Κυπέλλου ΕΣΚΑ που άρπαξε το ένα από τα δύο διαθέσιμα εισιτήρια για τον αυριανό (29/5) μεγάλο τελικό.

Η αρμάδα της Β’ Εθνικής, που κατόρθωσε παράλληλα να φτάσει στον 3ο συνεχόμενο τελικό στον εν λόγω θεσμό, εκκίνησε τρομακτικά την αναμέτρηση προηγούμενη τόσο με 7-20 στο πρώτο πεντάλεπτο της συνάντησης όσο και με 9-32 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου -θέτοντας από νωρίς τις βάσεις για ένα άνετο απόγευμα.
Μάλιστα, δύο λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου -όντας τρομερά εύστοχο από κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ- ξεπέρασε και το φράγμα των 30 πόντων, όταν τόσο στο 18′ όσο και στο 19′ ξέφυγε με 16-48 και 18-55 αντίστοιχα, που ήταν και η μεγαλύτερη απόσταση μέχρι και εκείνη τη στιγμή.

Μετά την ανάπαυλα, η κατάσταση με τις τεράστιες αποστάσεις στον πίνακα του σκορ δεν άλλαξε ιδιαίτερα, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να είναι σταθερά στο +30 από τα πρώτα μέχρι και τα τελευταία λεπτά του δεύτερου μέρους (22-57 στο 22′, 36-82 στο 35′) και να φτάνει σε μια πολύ άνετη νίκη-πρόκριση στον τελικό του Final Four.

Τα δεκάλεπτα: 9-32, 19-55, 26-73, 40-89