Σε ένα σπουδαίο ματς, η Ηλιούπολη κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Πανελληνίου με 85-81 και να γίνει η δεύτερη ομάδα που εξασφαλίζει την παρουσία της στο μεγάλο τελικό του φετινού Final Four του Κυπέλλου ΕΣΚΑ μετά το Αιγάλεω!

Το πρώτο μέρος, το οποίο ήταν ιδιαίτερα σκληρό με τις δύο ομάδες να οδηγούνται 14 φορές συνολικά στη γραμμή των βολών, ξεκίνησε με τον Πανελλήνιο να μπαίνει δυναμικά στο παρκέ και να καταφέρνει να ξεφύγει στο σκορ γρήγορα γρήγορα ακόμα και με διψήφιες αποστάσεις (2-14 στο 3′). Ωστόσο, η Ηλιούπολη ξεπέρασε το αρχικό της σοκ και βρίσκοντας πάρα πολλές επιθετικές λύσεις πέτυχε 21 πόντους στα εναπομείναντα 7 λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου και πέρασε εκείνη μπροστά με ένα μεγάλο σερί της τάξης του 21-8 στο 9′ (23-22)!

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήταν γενικότερα η κορυφαία ομάδα στο παρκέ σε αυτό το πρώτο μέρος και καταφέρνοντας να βρουν το χέρι τους από την περίμετρο (6-16 τρίποντα) ανέκτησαν τα ηνία του δεύτερου χρονικά ημιτελικού.
Συνολικά, στο δεύτερο δεκάλεπτο πέτυχαν 23 πόντους (16 στα τελευταία 8 λεπτά) και ακόμα και αν δεν ήταν και στην καλύτερή τους υπόσταση στα μετόπισθεν έκλεισαν το ημίχρονο στο +6 (39-45).

Μετά την ανάπαυλα, ο Πανελλήνιος εξακολούθησε να είναι καλύτερος φτάνοντας ξανά σε διψήφιες αποχρώσεις στα προβαδίσματά του (41-52 στο 23′). Ωστόσο, η Ηλιούπολη πάτησε γκάζι από εκείνο το σημείο και μετά και δεν το άφησε ποτέ ξανά μέχρι τέλους!
Αρχικά, μέσα σε 7 λεπτά βρήκε 20 πόντους και κατάφερε με επί μέρους σκορ της τάξης του 20-7 να περάσει μπροστά στο 29′ μετά από πάρα πολλή ώρα (61-59)!

Με τον ρυθμό της να είναι ξέφρενος, στην 4η περίοδο, η Ηλιούπολη έσφιξε τρομερά την άμυνά της (δέχθηκε 10 πόντους στα πρώτα 8 λεπτά) ενώ την ίδια στιγμή έσπαγε συνεχώς τη ζώνη των αντιπάλων του και βρίσκοντας 19 πόντους μέχρι και το 37′ έφτασε και σε διψήφια προβαδίσματα για πρώτη φορά στο ματς και ξέφυγε με 79-69.
Mέχρι τέλους, και παρά την όποια προσπάθεια ανατροπής, δεν άλλαξε κάτι δραματικά, με τους τυπικά γηπεδούχους να φτάνουν στη νίκη και να ελπίζουν για το πρώτο Κύπελλο ΕΣΚΑ στην ιστορία τους.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 39-45, 61-59, 85-81