Σε ένα ματς στο οποίο είχε ξεκάθαρο φαβορί ο Ποσειδώνας κατάφερε να επιβληθεί πολύ εύκολα της Ίριδας, καθώς δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα από τους Πετροπουλιώτες έπειτα από το 1ο δεκάλεπτο. Ο Ποσειδώνας με αυτήν την νίκη ανέβηκε στο 12-4 , με συνέπεια να εδραιωθεί στην προνομιούχο τετράδα, που οδηγεί στα μπαράζ ανόδου. Από την άλλη η Ίρις υποχώρησε στο 4-12 κι η υπόθεση παραμονή μοιάζει πολύ δύσκολη.

Χέρι-χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στην αρχή με την ομάδα των δυτικών προαστίων να είναι πολύ ανταγωνιστική στην αρχή και να βρίσκει λύσεις επιθετικά. Έτσι το 1ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ ισόπαλο (23-23). Η συνέχεια, ωστόσο ήταν εντελώς διαφορετική, καθώς ο Ποσειδώνας συνέχισε να λειτουργεί εξαιρετικά στην επίθεση, σφίγγοντας παράλληλα την άμυνά του. Με αυτόν τον τρόπο πήρε μια διαφορά 17 πόντων με την λήξη του ημιχρόνου (52-35). Οι φιλοξενούμενοι έκτοτε παραδόθηκαν οριστικά στους αντιπάλους τους, οι οποίοι ξέφυγαν με 26 πόντους (70-44). Χαρακτηριστικό της αμυντικής προσήλωσης των γηπεδούχων είναι το γεγονός ότι η Ίρις σκόραρε λιγότερους πόντους στην 2η και την 3η περίοδο μαζί από ότι στο 1ο δεκάλεπτο.

Με την έκταση του σκορ να έχει ξεφύγει οι δύο ομάδες έκαναν συντήρηση δυνάμεων, κάτι το οποίο αποδεικνύει και το φτωχό επιμέρους της τελευταίας περιόδου (82-54).

11. ΟΚΑ Μεσογείων 2-14 (-148) 18

* Εκκρεμούν οι (5) αγώνες Ποσειδώνας Ν. Ψυχικού – Ίρις Πετρούπολης (13η αγωνιστική, 5/3, 18:45), Μαραθώνας – Σπόρτιγκ (13η αγωνιστική, 22:00), Αναγέννηση Πετραλώνων – Νήαρ Ηστ (17η αγωνιστική, δεν έχει οριστεί), Μαραθώνας – ΟΚΑ Μεσογείων (18η αγωνιστική, δεν έχει οριστεί), Νήαρ Ηστ – Ίρις Πετρούπολης (18η αγωνιστική, δεν έχει οριστεί) και ολόκληρη η 14η αγωνιστική.

** Στα playoffs προκρίνονται οι πρώτες τέσσερις ομάδες του 1ου ομίλου και οι αντίστοιχες του 2ου (σύνολο οκτώ). Οι δύο ομάδες που θα φτάσουν στους Τελικούς, θα προβιβαστούν στη Γ’ Εθνική. Οι σειρές των playoffs είναι best of 3 (στις δύο νίκες).