Όντας φανερά ψυχωμένο στην άμυνα και λογικό στην επίθεση, το Περιστέρι λύγισε τον Παναθηναϊκό με 75-54 στον 2ο τελικό του φετινού πρωταθλήματος της ΕΣΚΑ Εφήβων, κάτι που σημαίνει πως ο τίτλος θα κριθεί σε 3ο ματς την προσεχή Τετάρτη (30/3)!

Το Περιστέρι εκκίνησε πολύ πιο δυναμικά την αναμέτρηση και με κύριους πρωταγωνιστές τους Φύτρο και Μπιλάλη -που τελείωσαν το πρώτο μέρος με 17 κοινούς πόντους- και κατάφερε να προηγηθεί πολλάκις με αποστάσεις κοντά στους 10 πόντους (20-10 στο 9′, 24-16 στο 14′) μέχρι και το 15ο περίπου λεπτό.
Μάλιστα, μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να διατηρήσουν σε υψηλά κύματα τη διαφορά τους (32-23 στο 17′, 35-27 στο 18′) και να πάνε στα αποδυτήρια με το +10 ανά χείρας (39-29)!

Μετά την ανάπαυλα όμως, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με ένα 6-11 σερί μέχρι και το 25ο λεπτό και μείωσε στους 5 (45-40) μετά από πολλή ώρα, ενώ λίγο αργότερα -μετά από νευρικό παιχνίδι και πολλές άγαρμπες φάσεις- ο ΠΑΟ μείωσε εκ νέου στους 5 (48-43) με 1-2 βολές από τον Ευσταθίου.
Ωστόσο, η ομάδα του Κώστα Παπαμάρκου βρήκε τις απαραίτητες απαντήσεις και κατόρθωσε να ξεφύγει ξανά με 10 (53-43) με ένα δυναμικό 5-0 μέχρι και το τέλος της 3ης περιόδου!

Μάλιστα, αντί να αλλάξει κάπως η κατάσταση, το Περιστέρι συνέχισε το απίθανο μομέντουμ του και βρίσκοντας 11 πόντους στα πρώτα 3 λεπτά της 4ης περιόδου (δέχθηκε 4 στο ίδιο διάστημα) ξέφυγε με 17 ολόκληρους πόντους (64-47) με τρίποντο του Μαραγκουδάκη -το πρώτο όλης της ομάδας στο ματς- κάτι που «καθάρισε» για τα καλά το ματς -με το «τριφύλλι» να κολλάει στους 9 πόντους μέχρι και το 38ο λεπτό στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 39-29, 53-43, 75-54

Περιστέρι (Κώστας Παπαμάρκος): Φύτρος 16 (1), Μπιλάλης 16 (2), Μπέμπελος, Μιχαλάκης, Ντίπτσης 8 (1), Μανιάς, Μαραγκουδάκης 7 (1), Βλαχογιάννης 2, Μπουντούρης 2, Καμπερίδης 4, Ζουγρής 11, Φίλιππας 9 (1)

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ποδαράς): Δήμου 7, Αβδάλας, Δημητρός, Κουτσονικόλας 3 (1), Ξωκάκος 12 (2), Γεωργιάδης, Ευσταθίου 15 (2), Δεημέζης 11, Κατσαχούρος, Βασιλειάδης, Μπαλα-Καγιού 4, Ντολγκάν 2

Θυμηθείτε τι έγινε στον 1ο τελικό πατώντας ΕΔΩ.