Το πρωτάθλημα Παίδων της ΕΣΚΑ “βάφτηκε” πράσινο για τρίτη συνεχόμενη χρονιά! Μετά τους τίτλους του 2020 και του 2021 (από τον Εξάστερο) ο Παναθηναϊκός κατέκτησε και το πρωτάθλημα του 2022, καθώς νίκησε και στο 2ο τελικό το Περιστέρι 78-70 εκτός έδρας και έκανε το 2-0 στη σειρά. Παράλληλα κέρδισε και το “εισιτήριο” για το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Παίδων.

Η ομάδα του Γιάννη Σιούτη δεν χρειάστηκε μάλιστα καν τον (ασθενή) Νεοκλή Αβδάλα. Με τον “σταρ” της ομάδας εκτός μάχης, ο Ανδρέας Κουστένης πήρε όλον τον Παναθηναϊκό στις πλάτες του, πέτυχε 28 από τους 32 πόντους του στις πρώτες τρεις περιόδους και τον κουβάλησε για 30 λεπτά. Στο τέλος, πάντως, ο πιο καθοριστικός παίκτης των “πράσινων” ήταν ο Βαγγέλης Αδαμόπουλος (15 πόντοι), ο οποίος πέτυχε πέντε διαδοχικούς πόντους στα τελευταία 62 δευτερόλεπτα, κάνοντας το σκορ 67-74 με 35,3’’ να απομένουν.

Ο Γιάννης Μαραγκουδάκης (27 πόντοι) ήταν ο κορυφαίος από πλευράς Περιστερίου, σε ένα πολύ κλειστό ματς (όπως και ο 1ος τελικός) που έλεγξε στη μεγαλύτερη διάρκεια και ειδικά στο 1ο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν το προβάδισμα πέντε φορές και το σκορ ήταν ισόπαλο 15, με καμία εκ των δύο να μην μπορεί να ξεφύγει με διαφορά μεγαλύτερη των έξι πόντων για 30 λεπτά (16-10 στο 7’ το Περιστέρι, 55-61 ο Παναθηναϊκός στο 30’).

Οι “πράσινοι” ήταν η ομάδα που μπόρεσε να απομακρυνθεί λίγο περισσότερο στις αρχές της 4ης περιόδου (55-63 στο 31’), όχι όμως για πολύ. Το Περιστέρι αντέδρασε άμεσα, έκανε ένα σερί 8-0 και στο 34’ ισοφάρισε το σκορ (63-63). Μπροστά πάντως δεν πέρασε ποτέ ξανά. Στο τέλος τα κρίσιμα καλάθια τα έβαλε ο Αδαμόπουλος, πρώτα με το τρίποντο στο 39’ (67-72) και εν συνεχεία με λέι-απ έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ 35,3’’ πριν από τη λήξη (67-74). Ο Κουστένης “καθάρισε” το ματς με 4/4 βολές και οι “πράσινοι” πανηγυρισμοί άρχισαν στο “Ανδρέας Παπανδρέου”.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 39-39, 55-61, 70-78

Περιστέρι (Κώστας Σκουφάκης): Φουντάς 3 (1), Πολίτης 4, Μαραγκουδάκης 26, Πασχάλης 8, Κολοβός, Σταθόπουλος, Παγώνης 9 (1), Παλλικαράς 3, Λιοσάτος, Χαβουτσάς 17.

Παναθηναϊκός (Γιάννης Σιούτης): Κωνσταντινίδης, Ζερβός 9 (1), Κουστένης 32, Αδαμόπουλος 15 (1), Ρημαγμός 4, Αθανασόπουλος 6, Βλάσσης 4, Ντάψης 8.

– Στον πρώτο αγώνα της σειράς των Τελικών ο Παναθηναϊκός είχε επικρατήσει με 77-76 στην παράταση.