Η διαφορά των δύο κατηγοριών που χώριζαν το (2ο στο 2ο όμιλο της Β’ Εθνικής) Αιγάλεω και την (2η στην Α’ ΕΣΚΑ) Ηλιούπολη δεν έγινε ποτέ ξεκάθαρα αισθητή στο κλειστό της Ζωφριάς. Διαφορά υπάρχει πάντως και φάνηκε στον τελικό του Κυπέλλου ΕΣΚΑ, καθώς το “Σίτι” βασίστηκε στις πλάτες των μπαρουτοκαπνισμένων παικτών του, επικράτησε με 91-79 και κατέκτησε το 2ο τρόπαιο της ιστορίας του έπειτα από εκείνο του 2018, στην 3η συνεχόμενη συμμετοχή του σε τελικό.

Ο Κώστας Μαχαίρας (21 πόντοι) κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια στο 1ο ημίχρονο, εντούτοις ο Φάνης Κουμπούρας (27 πόντοι) ήταν ο MVP των “κυανόλευκων”, οι οποίοι “χτύπησαν” την Ηλιούπολη με τα μεγέθη τους και πήραν τον έλεγχο του αγώνα με ένα σερί 0-12 στο 2ο δεκάλεπτο, όταν μετέτρεψαν το 29-29 (13’) σε 29-41 (16’).

Η ομάδα του Αλέξανδρου Ζαβού ξέφυγε ακόμα και με 34-49 στο 19’ και συντήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος, παρότι η Ηλιούπολη δεν την άφησε ποτέ να “καθαρίσει” το παιχνίδι. Παρά την απουσία τριών παικτών η ομάδα του Φώτη Καρακώστα ήταν πάλι ανταγωνιστική, είχε 8/16 τρίποντα στο 1ο ημίχρονο και προηγήθηκε πολλές φορές στο 1ο δεκάλεπτο, με το τελευταίο της προβάδισμα να καταγράφεται πάντως στο 8’ (19-17).

Στο 2ο δεκάλεπτο το Αιγάλεω άρχισε να ελέγχει το παιχνίδι και στα μέσα της περιόδου έκανε το κρίσιμο ξέσπασμα χάρις στην περιφερειακή άμυνά του, η οποία οδήγησε σε πολλά κλεψίματα (9 στο 1ο ημίχρονο), ακόμα περισσότερα αντίπαλα λάθη (11) και ουκ ολίγα εύκολα καλάθια στο transition.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 40-49, 64-73, 79-91

Ηλιούπολη (Καρακωστας): Σπανός 23 (4), Τσίρος 3 (1), Βαβουλας 3, Παναγόπουλος 7, Κώστας 6, Γριλιας 7 (1), Γλενης 12 (2), Κωσταρελλος 13 (4), Γιανναλετσος 6.

Αιγάλεω (Ζαβός): Κουμπούρας 27 (2), Μόρφος, Παπαδόπουλος 5, Ντακουλιας 6, Πολέμης 6, Καρασταμάτης 6 (2), Μαχαίρας 17, Ετζιάκα 2, Νικολιδάκης, Ψημίτης 9 (1), Παπαδολιας 10, Βλάχος 3.