Η Νίκη Αμαρουσίου απέδρασε στην παράταση από την έδρα της Δάφνης με 62-60 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Α’ ΕΣΚΑ Ανδρών. Το συγκρότημα του κόουτς Νικητόπουλου με αυτή τη νίκη ανέβηκε στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος πίσω μόνο από Αγία Παρασκευή και Πεύκη που είναι τα φαβορί για την απευθείας άνοδο στην Γ’ Εθνική.

Ο πλέι μέικερ της ομάδας των Βορείων προαστίων της Αττικής δεν είχε κάνει το καλύτερο του παιχνίδι αλλά όταν η μπάλα “έκαιγε” έσπασε την απόλυτη ισορροπία των 59 πόντων με ένα τρίποντο στην κυριολεξία από το… Μαρούσι. Ο Φανούρης Τασιόπουλος τελείωσε το ματς με 10 πόντους και 2 τρίποντα αλλά το δεύτερο έμελλε να είναι το καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα καθώς στα εναπομείναντα τρία δευτερόλεπτα η ομάδα των κόουτς Λιόγα-Τσίκινα δεν πρόλαβε να σκοράρει το τρίποντο που θα έστελνε το παιχνίδι σε δεύτερη παράταση.

Δείτε το game-winner του Φανούρη Τασιόπουλου σε περιγραφή νικητήριου σουτ του… Kawhi Leonard: