Κρόνος Γέρακα – ΦΟ Τούφας 52-43

Στον τελικό ο Κρόνος Γέρακα! Μετά από έναν συγκλονιστικό πρώτο ημιτελικό στο φετινό Final Four του Κυπέλλου ΕΣΚΑ Γυναικών, ο Κρόνος Γέρακα κατάφερε να γίνει η πρώτη ομάδα που κατάφερε να επικυρώσει την παρουσία της στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης λυγίζοντας με 52-43 τον ΦΟ Τούφας!

Μπορεί ο Κρόνος να ήταν αυτός που κινούσε τα νήματα σε απόλυτο βαθμό στην 1η περίοδο χτίζοντας από νωρίς μεγάλα προβαδίσματα (10-2 στο 5′, 14-7 στο 7′, 20-7 στο 9′), η Τούφα με όπλο την άμυνα ζώνης της κατάφερε σιγά σιγά να ροκανίσει τη διαφορά μειώνοντας τόσο σε 24-18 στο 14′ και 28-21 στο 18′ όσο και σε 29-24 μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους -σκορ που διατηρήθηκε σε ένα πολύ άστοχο παιχνίδι μέχρι και το 22ο λεπτό.

Ακόμα όμως, και αν το ματς πήγαινε πόντο πόντο στο δεύτερο ημίχρονο (41-38 στο 30′, 43-40 στο 35′) η αρμάδα του Γέρακα βρήκε δύο συνεχόμενα μακρινά και μεγάλα σουτ και μέχρι και το 37′ ξέφυγε με 48-41 έχοντας σφίξει εν πολλοίς και την αμυντική της αποτελεσματικότητα στο ίδιο διάστημα.

Έτσι ουσιαστικά, ο Κρόνος βρήκε τα μεγάλα σουτ που δεν έβρισκε σε όλο το δεύτερο 20λεπτο και πλέον μεταφέροντας την πίεση του σουτ στον αντίπαλο κατάφερε να πανηγυρίσει μια μεγάλη πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου της ΕΣΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 20-7, 29-24, 41-38, 52-43

Μπορείτε να δείτε τον αγώνα στο βίντεο που ακολουθεί:

Koυκάκι – Παγκράτι 61-62

Στον δεύτερο χρονικά ημιτελικό, μετά από ένα πολύ μεγάλο ματς από την αρχή μέχρι και το τέλος, το Παγκράτι κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Κουκακίου με 62-61 και αναμένεται να συναντήσει τον Κρόνο Γέρακα στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου ΕΣΚΑ Γυναικών!

Όπως αναφέρθηκε το ματς πήγαινε πόντο πόντο διαρκώς ήδη από τα πρώτα λεπτά, με το Παγκράτι ωστόσο να παρουσιάζεται πιο ψύχραιμο και κυνικό στο τέλος και με μερικά μεγάλα σουτ να κατορθώνει να ξεφύγει με 4 πόντους (57-61) με περίπου ακόμα ένα λεπτό πριν το φινάλε.

Η Τσαούση όμως, 35” πριν το φινάλε να μειώνει με ένα δύσκολο λέι απ και να βάζει ξανά… φωτιά στο ντέρμπι μειώνοντας εκ νέου στο καλάθι (59-61)! Η ίδια μάλιστα, λίγο μετά αφού το Παγκράτι σπατάλησε δύο βολές, ισοφάρισε με ένα επίσης δύσκολο floater με 14” πριν το τέλος.

Η Ανωγειανάκη όμως, με 1/2 βόλες στη συνέχεια έμελλε να γράψει το τελικό σκορ, με το Κουκάκι να μην προλαβαίνει να εκτελέσει στη δική ύστατη επίθεση.