Εύκολες επικρατήσεις, αλλά και μία μεγάλη έκπληξη περιλάμβανε το… μενού της 23ης αγωνιστικής στη Β’ ΕΣΚΑΝΑ και μάλιστα με μεγάλο σκορ!

H Γλυφάδα κατάφερε πολύ εύκολα να ξεπεράσει το «εμπόδιο» της Ένωσης Αρμενίων με 67-32, μια νίκη που την κράτησε στην 1η θέση, με την Ένωση να παραμένει στις παρυφές της επικίνδυνης ζώνης. Το τρομερό σε αυτό το παιχνίδι είναι το επί μέρους σκορ της 4ης, εκεί όπου οι δύο ομάδες μπήκαν στο 48-31, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν πετάξει «λευκή πετσέτα» και σκόραραν μόλις 1 πόντο (δέχθηκαν 19)! Σημαντική νίκη πήρε και η ΑΕ Ρέντη, επικρατώντας του Πειραϊκού με 73-59 εκτός έδρας. Εκμεταλλευόμενη την ήττα του Αλίμου, ανέβηκε στη 2η θέση και συνεχίζει να «κυνηγάει» την Γλυφάδα, με τον Πειραϊκό, από την άλλη, να παραμένει σταθερά μέσα στις θέσεις του υποβιβασμού.

Η έκπληξη της αγωνιστικής!

Στην έκπληξη της αγωνιστικής, τόσο σαν αποτέλεσμα όσο και σαν διαφορά, η Τερψιθέα «καθάρισε» με συνοπτικές διαδικασίες τον Άλιμο με 27 πόντους διαφορά (84-57)! Αυτή η νίκη έφερε την ομάδα της Αιτωλοακαρνανίας ακόμα πιο κοντά στις θέσεις της ανόδου (), μειώνοντας στους 2 βαθμούς απ’ τη σημερινή αντίπαλό της, η οποία «υποχώρησε» στην 3η θέση! Στο ματς της ημέρας, η Βάρη επικράτησε με 87-86 στην απέναντι της Αιξωνής. Παρά το μέτριο προς κακό 1ο ημίχρονο για τους γηπεδούχους (έχαναν 40-53), στο 2ο ημίχρονο και δη στην 3η περίοδο (19-8 επί μέρους) είχαν εξαιρετικό πρόσωπο και πήραν δίκαια τη νίκη που τους απομακρύνει περισσότερο απ’ τις 3 τελευταίες θέσεις που «οδηγούν» στον υποβιβασμό. Νίκη και για την Προοδευτική απέναντι στον Απόλλων με 57-52, μια νίκη που μείωσε τη διαφορά απ’ την θέση στους 3 βαθμούς και με έναν αγώνα λιγότερο. Απ’ την άλλη, οι Πειραιώτες επέστρεψαν στις ήττες και έπεσαν στην 7η θέση της βαθμολογίας.