Ολοκληρώθηκε η 26η και τελευταία αγωνιστική της Β’ ΕΣΚΑΝΑ και η φετινή σεζόν στο πρωτάθλημα έλαβε τέλος, με τις Γλυφάδα, ΑΕ Ρέντη και Πήγασο Κορυδαλλού να παίρνουν την άνοδο για την Α’ ΕΣΚΑΝΑ και τις Φιλία Περάματος, Πειραϊκό και Παννεαπολικό να υποβιβάζονται στη Γ’ ΕΣΚΑΝΑ.

Δεν… έχασε την ευκαιρία και πήρε την άνοδο ο Πήγασος!

Ο Πήγασος Κορυδαλλού έφυγε με «διπλό»-ανόδου απ’ την έδρα της Αιξωνής (79-69), εκμεταλλευόμενος στο έπακρον την ήττα της Τερψιθέας απ’ την αδιάφορη ΑΕ Ρέντη (49-60). Η ομάδα του Κορυδαλλού δεν έκανε το καλύτερο δυνατό παιχνίδι, αφού για πάνω από 26′ βρισκόταν πίσω στο σκορ, αλλά σε αυτά τα 10 περίπου λεπτά που προηγούταν, κατάφερε να διατηρήσει το «κεφάλι» στο σκορ και να πάρει την άνοδο για την Α’ ΕΣΚΑΝΑ!

Η Ένωση την παραμονή, ο Πειραϊκός τον υποβιβασμό.

Σε ένα πολύ κακό παιχνίδι από πλευράς θεάματος, η Ένωση Αρμενίων επικράτησε στο ντέρμπι παραμονής του Πειραϊκός και παρέμεινε στη Β’ ΕΣΚΑΝΑ. Οι άμυνες, η αστοχία και η νευρικότητα ήταν οι 3 κύριοι παράγοντες που εξέφρασαν αυτό το ματς, κάτι βέβαια απολύτως λογικό, αφού κρινόταν μια παραμονή. Παρά τα 2/20 (10%) τρίποντα, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν καλύτερα το «ζωγραφιστό», αλλά πέτυχαν και 6 βολές παραπάνω απ’ τους Πειραιώτες, στα δύο σημεία που έκριναν το παιχνίδι. Αξίζει να σημειωθούν τα σκορ της 2ης και -κυρίως- της 3ης περιόδου, τα οποία ήταν 10-5 και 7-9 αντίστοιχα, δηλαδή 17-14 συνολικά!

Τη νίκη γοήτρου Προοδευτική και Παννεαπολικός.

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, η Προοδευτική υποχρέωσε την -εδώ και καιρό- πρωτοπόρο της βαθμολογίας στην και τελευταία ήττα της τη φετινή σεζόν (73-67), έχοντας μάλιστα πάρει μέχρι και 14 πόντους διαφορά, το οποίο μείωσαν γρήγορα οι φιλοξενούμενοι. Ο Παννεαπολικός επικράτησε με 58-52 της Φιλίας Περάματος και την άφησε στην τελευταία θέση (δεν παίζει κάποιο ρόλο στον υποβιβασμό), μία νίκη που έχει να κάνει περισσότερο με το γόητρο. Στη 2η περίοδο και το 23-9 επί μέρους κρίθηκε το παιχνίδι, όπως επίσης και στο 8-2 των εύστοχων τριπόντων.