Με ματσάρα στα Μέγαρα άρχισε το Κύπελλο ΕΣΚΑΝΑ για το 2022! Εκεί όπου η ΝΕ Μεγαρίδας ανέτρεψε διαφορά 16 πόντων στο 2ο ημίχρονο και νίκησε στη 2η παράταση τον Έσπερο 99-91, παίρνοντας την πρόκριση για τους «4» της διοργάνωσης.

Η ομάδα της Καλλιθέας είχε τον έλεγχο του αγώνα σε όλο το 1ο ημίχρονο και προηγήθηκε με 34-50 στο 22’, ωστόσο η ΝΕΜ έκανε την ολική επαναφορά, πήρε το προβάδισμα στο 35’ με 65-63 και στο 37’ ξέφυγε με 72-63, “τρέχοντας” ένα εντυπωσιακό σερί 16-0. Ο Έσπερος δεν είχε πει πάντως την τελευταία του λέξη.

Οι “κυανόλευκοι” κατόρθωσαν να τελειώσουν το 40λεπτο με επιμέρους σκορ 2-11 και να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση χάρις σε λέι-απ του κορυφαίου παίκτη τους, του Μαγιντόμπε, 10’’ πριν από τη λήξη (74-74). Η ΝΕΜ δεν κατάφερε να τελειώσει το ματς ούτε στο έξτρα πεντάλεπτο, το έκανε όμως στο 2ο, όταν απομακρύνθηκε με 92-86 στο 53’.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 34-46, 52-59, 74-74 (κ.α.), 82-82 (1η παρ.), 99-91