Ο Κρόνος ήταν η ομάδα που επιβίωσε στο ντέρμπι της Β’ Εθνικής που έγινε το απόγευμα του Σαββάτου (9/10) για τη φάση των “32” του Κυπέλλου ΕΣΚΑΝΑ. Η ομάδα του Αγίου Δημητρίου νίκησε τον Μανδραϊκό εκτός έδρας με 62-58 και προκρίθηκε στους “16” του θεσμού, εκμεταλλευόμενος κυρίως το εξαιρετικό 3ο δεκάλεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι “έτρεξαν” στη συγκεκριμένη περίοδο ένα σερί 0-11, την ολοκλήρωσαν με επιμέρους σκορ 12-27 και προηγήθηκαν ακόμα και με 10 πόντους διαφορά. Ο Μανδραϊκός επέστρεψε στο ματς, πέρασε μάλιστα και μπροστά στο σκορ, στο τέλος όμως ο Κρόνος ήταν πιο ψύχραιμος και πήρε τη νίκη-πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 33-27, 45-54, 58-62

Μανδραϊκός (Σταθούλης): Πανόπουλος, Σταματίου 3, Οικονομόπουλος 10 (1), Αλεξανδρόπουλος 6 (1), Τσάμης 3, Θανάσαινας 3, Κωστόπουλος 8 (2), Κόψιας 9 (1), Λιούνης, Δομπρογιάννης 6, Κουμάνταρος, Τσιπίδης 10.

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Δεγάιτας): Γκάτζο 16 (4), Νάτσος, Δήμου 16 (1), Ανδρακάκος, Χρήστου, Δέδες 3 (1), Δρίβας 4, Βαρσαμούλης 8, Παναγής, Τσάβος 13 (1), Αποστολάκης 2.